Zdraví

Je zdravé, když si o víkendu dopřejete více spánku?

Kolik času trávíte v posteli o víkendu? Je dospávání zdravé nebo je lepší donutit se vstát na budík a vyrazit vstříc novému dni? Odpověď není tak jednoznačná a záleží na více faktorech.

Výhody víkendového dospávání

Lidé, kteří pracují na směny, vstávají ve všední dny brzy ráno a do postele se nedostanou před půlnocí, si během víkendu a volných dní dopřávají více spánku než obvykle. To s sebou může nést mnoho výhod. Pojďme se podívat na ty největší z nich.

Načerpáte chybějící energii

Velmi výrazná výhoda víkendového přispání spočívá v tom, že konečně načerpáte energii, která vám během pracovního týdne chybí. Díky tomu, že v posteli strávíte minimálně sedm hodin, dojde k nezbytné regeneraci vašeho těla i mysli a vy si skutečně dobijete baterky.

Snížíte hladinu stresu

Zároveň dojde ke snížení stresu, který se ve vašem těle během pracovního týdne nastřádal. Čím náročnější týden máte za sebou, tím je víkendový odpočinek prospěšnější.

Posílíte svou imunitu

Málo spánku vede k oslabení vaší imunity a vy jste tak bohužel náchylnější k nachlazení. Zejména v chřipkovém období byste se měli snažit o to, abyste spánkem každou noc strávili minimálně sedm hodin. Pokud totiž během tohoto období dojde k oslabení vaší imunity, před nachlazením vás nemusí zachránit ani víkendový šlofík.

Prospějete svému srdci

Podle jedné studie, která se zaměřila na zkoumání skupiny 90 000 jedinců, je dohánění spánku přes víkend prospěšné pro vaše srdce. U lidí, kteří přes víkend dospávali spánkovou ztrátu z pracovního týdne, bylo riziko výskytu kardiovaskulárních chorob o celých 20 % nižší než u těch, kteří dospávání o víkendu zanedbávají a dlouhodobě tak spí méně hodin, než je doporučené minimum.

Nevýhody víkendového dospávání

Každá mince má dvě strany a nejinak tomu je také v případě víkendového dospávání. Jaká rizika s sebou přináší dohánění spánku v sobotu a neděli?

Narušení spánkového rytmu

Pokud bude váš spánek dlouhodobě nekonzistentní, riskujete, že si narušíte svůj spánkový rytmus. V důsledku toho se u vás mohou objevit potíže s usínáním, vstáváním a někdy dokonce s obojím. Cirkadiánní rytmus zkrátka vyžaduje pravidelnost a jeho dlouhodobé narušení se negativně odrazí na kvalitě vašeho spánku. Po prospaném víkendu tak pro vás pondělní vstávání může být novou noční můrou.

Dezorientace

Když to s množstvím spánku během víkendu přeženete, můžete se také cítit dezorientovaně a paradoxně být ještě vyčerpanější, než když jste do postele ulehli. Tato otupělost se objevuje tehdy, když si naordinujete skutečně příliš mnoho spánku a v posteli strávíte více jak 9 hodin. Ať už je tedy váš spánkový dluh jakýkoliv, snažte se o to, abyste v posteli skutečně nestrávili celý víkend. Váš pocit nevyspání by to mohlo ještě zhoršit.

Nepředvídatelné výkyvy nálad

Všimli jste si někdy toho, že spánek má ohromný vliv na vaši náladu? Množství spánku a jeho kvalita se odrazí nejen na vaší energii a vzhledu, ale také na tom, v jakém rozpoložení následující den strávíte. Velké rozdíly v tom, kolik hodin jednotlivé dny trávíte spánkem mohou být dokonce spouštěčem deprese. Proto není radno si s nepravidelností spánku zahrávat. Tyto nepředvídatelné výkyvy nálad jdou opět ruku v ruce s tím, že si narušíte svůj cirkadiánní rytmus.

Jak si nastavit spánkový rozvrh

Protože neustálé dohánění spánku během volna není ideálním dlouhodobým řešením, snažte se nají alternativní a zcela funkční řešení. Aby se vám dobře spalo a nemuseli jste každý víkend trávit tím, že vstanete až před polednem, zaměřte se především na to, aby byl váš týdenní spací harmonogram konzistentní. Tak zamezíte tomu, že své volné dny strávíte spánkem a připravíte se o volný čas, který byste mohli věnovat svým blízkým a koníčkům.

Vytvořte si ideální prostředí a sestavte si spánkový harmonogram

Do postele se snažte každý den ulehnout v takovou hodinu, abyste si dopřáli minimálně šest hodin spánku. S usínáním vám mohou pomoci bylinkové čaje a také ulehnutí do dobře vyvětrané a zastíněné místnosti. Je-li to ve vašich silách a nestojí-li vám v cestě vaše pracovní povinnosti, snažte se do postele uléhat před půlnocí. Tak si dopřejete dostatek hlubokého spánku a tělo bude mít do rána spoustu času na odpočinek a mysl na zpracování všech zážitků z předchozího dne.

Naslouchejte svému tělu

Vaše tělo ví nejlépe, co je pro něj dobré, a proto se vyplatí, když mu budete více naslouchat. Padáte-li již únavou, nebraňte se brzkému odchodu do postele. Víkendové dospávání po náročném pracovním týdnu zase propojte s dalšími aktivitami, které vám pomohou s odreagováním a také si při nich odpočinete. Naordinujte si lehkou procházku na čerstvém vzduchu, vyrazte do wellness a nechte se hýčkat třeba při masáži. Spánek není tím jediným způsobem, jak svému tělu a mysli dopřát kýžený odpočinek.

Občasné dospání během víkendu je v pořádku, ale pokud si přispíte o více jak dvě hodiny, než jste zvyklí, vede to k dezorientaci a možnému narušení spánkového rytmu. Spánek zkrátka nelze ošálit a každý den je důležité, dopřát si ho v řádném množství. Po probdělé noci jsme totiž mnohem méně soustředění a dopouštíme se většího množství chyb. Myslete na své zdraví a dopřávejte si dostatečný spánek. Nadcházející roční období je pro lenošení ideální.

Zdroj textu: www.realsimple.com, www.heart.org

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button