Dům a zahrada

Kdy mohu znovu začít sekat trávník?

Plno zahrádkářů se s blížícím se jarem ptá samo sebe, kdy zase znovu začít sekat trávník? Je to celkem logické, když zima pomalu, ale jistě ustupuje a vy chcete mít zahrádku zase jako ze škatulky.

Jak poznáte, že se příroda probouzí k životu? Pokud jste na podzim zasadili jarní cibuloviny a začínají vyrážet, je to ten správný čas, vylézt na zahradu a začít se jí opět věnovat (včetně trávníku).

Na čem závisí sekání trávníku?

Opětovné sekání trávníku po zimě do určité míry závisí na klimatu, konkrétně na regionálním počasí. Trávník lze posekat již koncem února, když je počasí slibné. Když nepřeje, tak v březnu určitě nic nezkazíte. Je potřeba, aby nebyl žádný mrazík.

Trávník nesmí být na sečení příliš mokrý. Když je tráva zmrzlá nebo ji pokryje náhodný mrazík, nechte ji ještě chvíli na zotavenou. V opačném případě poškodíte jemné zelené výhonky. Tráva krásně začíná růst, když stoupne teplota okolního vzduchu nad 6ºC.

Růst trávy se během zimy tedy zpomaluje, ale rozhodně se nezastaví úplně. Pokud tedy vidíte, že to bude potřeba zanedlouho, tak se nebojte. Čím vyšší tráva, tím horší kvalita a potenciální ohrožení invazí mechu.

Jak moc ho zkrátit po zimě?

Na nejvyšší možnou výšku sečení. Zkrátka a jasně, není doporučováno sekat více, než třetinu délky stébel. Jinak riskujete, že se z toho tráva v tomto období bude hůře vzpamatovávat.

Když poprvé sečete trávník na jaře, je dost pravděpodobné, že bude nutné předem odstranit popadané listí, klacky a jiné nečistoty. Novou sekačku byste jistě kupovat nechtěli a její ostří nože se poruší hned.

Druhá věc je ta, že právě nečistoty oslabují a dusí trávu. Ta je pak následně ohrožená vznikem houbových infekcí a nevzhlednému žloutnutí. Nejprve ho vezměte shrabovačem s pružinovými zuby.

Rada na závěr:

Vydejte se zlatou střední cestou – pokud vaše tráva vyžaduje posekat, jsou vhodné podmínky a dlouhodobá předpověď počasí je příznivá, je v pořádku začít sekat trávník. Trávník by měl být zelený a hustý, čehož docílíte jedině tím, že o něj budete pečovat správným způsobem.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button