OstatníZdraví

Kontroverzní koka: Má nějaké výhody nebo je pouze nebezpečná?

Když se řekne koka, možná si vybavíte počátky slavného nápoje nebo drogu, která je u celebrit nesmírně populární. Málokdo si představí jihoamerický keř, protože většina lidí ani netuší, jak vypadá. Rostlina koky má po celém světě nebezpečnou pověst kvůli její roli při výrobě nelegálních drog. Pokud je ale rostlina používána správně, existují také určité zdravotní výhody. Tento článek rozhodně nemá za účel nikoho k této rostlině nabádat, proto ho považujte jen za zajímavost pro rozšíření vašich obzorů.

Co je koka?

Koka označuje jednu ze čtyř různých rostlin, tradičně pěstovaných v Jižní a Střední Americe. Má vědecký název rudodřev koka (Erythroxylum coca) nebo též kokainovník pravý, který je nejznámějším zástupcem rodu rudodřev z čeledi rudodřevovité (Erythroxylaceae). Důvodem, proč je tato rostlina tak známá po celém světě, je její přítomná účinná látka, alkaloid zvaný kokain. Relativně jednoduchým extrakčním procesem lze listy koky oddělit od jejich antioxidantů a vytvořit silný stimulant – kokain. Z tohoto důvodu jsou listy koky v mnoha zemích nezákonné, stejně jako pěstování nebo zpracování těchto rostlin. Listy koky však domorodí obyvatelé těchto oblastí používají z kulturních, léčivých a duchovních důvodů stovky, ne-li tisíce let. Při zodpovědném používání je třeba zvážit některé důležité zdravotní přínosy.

Rostlina je zneužívána k výrobě drog

Nutriční fakta

Listy rostliny koky jsou primárně složeny z bílkovin, vlákniny a vitamínu C, stejně jako vysoké hladiny vitamínu A, vitamínu B, vitamínu D a vitamínu E, spolu s vápníkem, železem, zinkem, fosforem a mědí. Listy také obsahují alkaloidy, kromě kokainu je to také nikotin, hygrin a ecgonin.

Výhody koky

Mezi hlavní výhody listů rostliny koky patří jejich účinek na:

 • Duševní zdraví
 • Zdravé trávení
 • Astma
 • Zlepšení nálady
 • Snižte příznaků deprese a úzkosti
 • Odstranění výškové nemoci
 • Obstranění zácpy

Když se listy koky žvýkají nebo spaří do čaje, mohou působit jako silný stimulant, jako je káva, ale bez kofeinu.

Použití koky

Kromě zpracování na kokain se listy koky používají především dvěma způsoby – ve formě čaje nebo přímo žvýkané. Obě tyto aplikace mohou vést k určitým zdravotním přínosům nebo účinkům pro lidi bez negativních vedlejších účinků konzumace koncentrovaného kokainu.

Vedlejší účinky koky

Rostlina koky má některé vedlejší účinky, zejména pokud máte v anamnéze následující:

 • Vysoký krevní tlak
 • Diabetes
 • Srdeční choroba
 • Astma
 • Mrtvice

Těhotné ženy by se také měly vyhnout užívání koky, zejména pokud nebyla dekokainizována.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button