OstatníRady a tipy

Mýty o meditaci, které vás odradily ji vyzkoušet

Meditace je prospěšná a zdravá činnost. Pomáhá lidem vypořádat se stresem, obtížným obdobím, zdravotními potížemi i emocemi. Kolem tématu meditace je ovšem spousta populárních dogmat, která mohou lidi odradit od toho, aby ji vyzkoušeli.

Cílem není nemyslet

Když jsme vzhůru, naše mysl je aktivní. Odborníci sice mohou tvrdit, že k meditaci musíte vyprázdnit mysl od myšlenek, ale není to tak úplně pravda. Toto nemusí být v meditaci cílem. Praktičtějším postupem je místo toho sledovat myšlenky, ale nedávat jim sílu emocionálního náboje.

Pokud to vykonáte správně, budete se cítit klidně

Je mnoho způsobů, jak při meditaci přivést do klidu i mysl. Nemusí tomu být však vždy a za každých okolností. Život člověka je zkrátka a jasně příliš stresujícím nebo vzrušujícím, abyste pokaždé při meditaci měli čistou a klidnou mysl.
Bude stačit, když vás meditace povede k pocitu vnitřního míru.

Meditace jako cesta k nečinnosti?

Plno lidí se domnívá, že meditace je z dlouhodobého hlediska spojována s tím, že přestanete v životě konat. Není to pravda. Meditace naopak povzbuzuje, abyste se stali svědky života objektivnější reality.

Musíte vynaložit spoustu času

Nemusíte se považovat zrovna za mnicha, který medituje celý den. Výhody meditace přinese i pár minutové rozjímání.
I několik okamžiků strávených pomalým a cíleným dýcháním je jistým druhem meditace. Nemusíte investovat veškerý svůj volný čas do cvičení meditace, abyste z toho měli jakýkoli užitek.

Nejde mi meditovat

Někdy se člověk snaží meditovat a nedočká se úspěšného pocitu. Možná fakt, že nic neděláte a je to nuda, ve vás může vyvolat úzkost. Neznamená to však, že toho nejste schopni.
Dokonce i lidé, kteří pravidelně meditují, mají chvíle, kdy to nefunguje. To není důvod, proč to nezkusit znovu.

Je to vždy blažené

Bylo by krásné, kdybyste se při každé meditaci cítili blaženě. Bez ohledu na to, k jakému stavu mysli to je…je naprosto normální se cítit i jinak. Stačí, když se sníží stres, což není ze začátku tak patrné a hmatatelné.

Není v pořádku usnout

Existuje mýtus, že pokud při meditaci usnete, neudělali jste to správně. Meditace je relaxační zážitek. Pokud se uvolníte tak, že usnete, považujte to za dobře odvedenou práci! Meditace před spaním existují právě z tohoto důvodu.

Nyní, když jste se odnaučili myslet si o meditaci tato tvrzení, můžete ji uvést do praxe.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button