Jídlo

Kozí mléko: Účinný přírodní lék na dýchací cesty i četné alergie

Napsáno od Jana Novotná

Kozí mléko je nezaměnitelné pro své výrazné aroma, které může být někomu nepříjemné. Oproti kravskému je ovšem mnohem zdravější. Již po celá staletí je tento zdravý nápoj využíván i jako lék proti mnoha nemocím, například proti zánětu průdušek, alergiím či na posílení imunitního systému.

Kozí mléko obsahuje vitamíny skupiny B, které posilují nervový systém. Charakteristickou chuť a vůni získává díky obsaženým mastným kyselinám. Jejich množství je ovlivněno především stravou koz. Kozí mléko má oproti kravskému větší nutriční a zdravotní výhody. Jsou jimi lepší stravitelnost či anti-alergické vlastnosti.

Kozí mléko a jeho léčivé vlastnosti

kozí mlékoKozí mléko je bohaté na vápník a fosfor, které jsou důležité pro pevnost kostí. Dále zinek, selen a velké množství antioxidantů, které udržují silnou imunitu organismu. Lékaři doporučují kozí mléko hlavně pacientům trpícím nedostatkem železa v krvi.

Mléko obsahuje velké množství bílkovin, esenciálních aminokyselin, širokou škálu vitamínů a mnohem méně laktózy, než v kravskému mléku. Lékaři ho doporučují při léčbě zánětu průdušek, alergií a cukrovky. Nedávné výzkumy také potvrdily, že kozí mléko dokáže razantně snižovat riziko vzniku rakoviny plic. Má také uklidňující účinky, a proto pomáhá při migrénách a revmatických bolestech. Koupele v syrovátce z kozího mléka léčí celou škálu kožních alergií. V neposlední řadě pomáhá při onemocnění trávicího traktu.

V dnešní době je alergiků čím dál více a kozí mléko je nejlepší alternativou pro lidi, kteří trpí citlivostí na laktózu. Kosmetika na bázi kozího tuku je ideální při léčbě atopického ekzému nebo pro mastnou pleť s akné.

Kozí mléko je zdravé užívat jak zevně tak vnitřně. Určitě nezapomínejte na fakt, že by se nemělo nikdy ohřát na více, jak 50 °C. Při této teplotě se totiž ničí většina zdraví prospěšných enzymů. Zkuste i vy někdy namísto klasického kravského mléka zařadit do jídelníčku právě to kozí a jeho zdravotní výhody jistě pocítíte.

O autorovi

Jana Novotná

Zanechte komentář

error: