Lutein: Antioxidant, který chrání zdraví vašich očí
Lutein, přezdívaný jako oční vitamín, je typ karotenoidního antioxidantu, který je proslulý svými účinky na oční zdraví. Zeptejte se sami sebe na otázku: Kolik barev vidíte na svém talíři? Odpověď vám prozradí, kolik luteinu ze svého pokrmu získáte. Stejně jako mnoho jiných typů antioxidantů se lutein nalézá v pestrobarevných potravinách, především v ovoci a zelenině, zejména listové, a tom, jenž má žlutou či oranžovou barvu. Nejvíce je zastoupen v kařávku, špenátu, pomerančích, papáje a kukuřici.
Přísun ovoce a zeleniny
Spolu s dalším antioxidantem nazvaným zeaxantin má lutein protizánětlivé účinky a je obsažen v také v zelených potravinách, jako je brokolice, kadeřávek, ale i v citrusových plodech. Lidé, kteří si nedopřávají ovoce a zeleninu a na jejich stole chybí barevné kombinace, mají nedostatek luteinu. Lidské tělo neumí syntetizovat samotný lutein či zeaxantin, což znamená, že ho musí získat ze stravy, popřípadě doplňků stravy. Máte tedy další důvod, proč do své stravy zakomponovat ovoce a zeleninu.
Doplňky stravy
Ačkoli je nejlepší získat dostatek luteinu přirozenou formou prostřednictvím zdravé výživy s vysokým obsahem protizánětlivých látek, některé výživové doplňky nebo obohacené potraviny a nápoje mohou být také používány k podpoře zvýšení hladiny luteinu. Jsou tyto doplňky opravdu nutné? Pravděpodobně ne, ale celkově je lepší do těla lutein dostávat, ať už je to přirozenou cestou či s pomocí doplňků stravy, než ho vůbec nekonzumovat.
Lutein
Pokud si dopřáváte potraviny s obsahem luteinu či ho konzumujete v doplňkové formě, podporujete zdraví vašich očí, zvláště makuly a oční čočky. V přírodě se nachází přibližně 600 různých druhů karotenoidů, ale jen asi 20 z nich má účinky na vaše oči. Mezi ně patří i lutein a zeaxantin. Lutein má též antioxidační schopnosti a bojuje proti poškození volnými radikály, poškozením slunečním zářením, špatnou stravou a dalšími faktory, které zvyšují riziko ztráty zraku i ve spojení s věkem, se kterým přichází makulární degenerace.
Proč je pro vás důležitý lutein?
Chrání vaše oči (makulární degenerace)
Lutein je považován za přirozeného léčitele makulární degenerace, která je považována za nejčastější příčinu slepoty u starších osob. Odhady ukazují, že více než 25 milionů lidí na celé planetě je s věkem postiženo makulární degenerací, a to od věku 55 let. Lutein chrání oči tím, že „odfiltruje“ procento škodlivého UV světla s krátkou vlnovou délkou, která negativně ovlivňuje sítnici (makulu).
Chrání zdraví kůže
Kromě toho, že karotenoidy potřebují pro své zdraví naše oči, je důležitý také pro kůži. K ochraně zdraví kůže a k boji proti rakovině kůže je lutein více než potřebný.
Snižuje riziko vzniku diabetu
Podle mnohých výzkumů jsou vyšší hladiny luteinu a dalších karotenoidů v krvi spojené s menším počtem problémů s kontrolou hladiny cukru v krvi, a tím také s nižším rizikem vzniku cukrovky.
Snižuje riziko vzniku rakoviny
Lutein má také vliv na vznik rakoviny ve vašem těle. Dostatečný a pravidelný přísun luteinu vás chrání před rakovinou prsu, tlustého střeva, děložního čípku a plic.
Udržuje zdraví srdce
Některé studie již prokázaly, že karotenoidy, včetně luteinu, mohou snížit riziko vzniku srdečních onemocnění a riziko mrtvice. Lutein má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, snižuje riziko vzniku zánětu v těle, tedy i příčiny koronárních onemocnění srdce.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos