Ne všichni zařazují listovou zeleninu do svého jídelníčku, přestože nabídka tohoto typu zeleniny je poměrně pestrá. Navíc z ní můžeme získat velké množství enzymů, vitamínů, minerálů, vlákniny a chlorofylu (kromě toho, že dodává zelené zbarvení rostlinám,má antibakterální a protizánětlivé účinky, aktivuje důležité enzymy). Všechny tyto látky pečují nejen o fyzickou, ale také psychickou pohodu těla. Většina druhů má protizánětlivé účinky a díky velice nízkému obsahu kalorií je vhodná do redukčních jídel.
Rukola
Obsahuje velké množství vitamínu K (význmaný při srážení krve, proto pozor při warfarinové dietě) A a C, kyselinu listovou, lutein (zdravý antioxidant důležitý pro náš zrak), glukosinoláty (mají protirakovinné účinky) a velmi malé množství kalorií.
Rukola pomáhá při očistě jater a ledvin, je močopudná a také má projímavé účinky. Podporuje chuť k jídlu.
Zdravá svačinka z rukoly – rukolové lístky s vlašskými ořechy a kozím sýrem, vše zakápnuté lněným olejem.
Špenát
Obsahuje velké množství vitamínu K či kyseliny listové, v menší míře pak i vitamíny A a C, vápník, mangan, hořčík, železo, quercetin (silný antioxidant s protizánětlivými účinky) a kyselinu listovou.
Zeleninový salát se špenátem – suroviny dle počtu porcí
- čerstvý listový špenát
- rajčata
- šťáva z 1 citronu
- 1 lžíce slunečnicového nebo olivového oleje
- mořská sůl
- na dochucení – bazalka nebo oregano
Mangold
Tento druh zeleniny je méně známý, avšak pro naše tělo užitečný. Dodá vlákninu, vápník, draslík, vitamíny A, B a C, lutein, kyselinu listovou a chlorofyl. Díky nízkému obsahu kalorií je vhodný při redukční dietě. Pomáhá posilovat mozek a nervy, zlepšuje soustředění a paměť. Konzumovat jej můžeme čerstvý nebo dušený (upravuje se stejně jako špenát). Listy se hodí i do salátů, polévek a omáček, výborné jsou dušené, smažené nebo zapečené s těstovinami (lasagne, či špagety), na pizzu, zapečené se sýrem a bešamelovou omáčkou. Pozor si musí dát lidé s ledvinovými kameny, neboť obsahuje šťavelany.
Štěrbák
Tato zelenina je příbuzná čekanky. Má nahořklou chuť, která podporuje tvorbu slin a žluče (pozitivní dopad na játra). Také pozitivně působí na slezinu (imunitní centrum našeho těla). Obsahuje stejné látky jako již výše zmíněné druhy zeleniny.
Můžeme si z něj připravit chutný salát, pokud jej, nadrobno nasekaný, smícháme s vlačskými ořechy, olivami, parmazánem a kapkou lněného oleje.
Polníček
Další z méně známých druhů zeleniny. Má drobné lístky s jemně oříškovou chutí. V obchodech jej najdeme natrhaný na lístky, které jsou zabalené v dóze. Pomáhá posilovat imunitu, čistí krev a podporuje její tvorbu, aktivuje látkovou přeměnu v buňkách, zvyšuje výkonnost a vitalitu. Obsahuje více vitamínu C, než citrony.
Polníčkový salát
- polníčkové listy
- 1 cibule nakrájená na kolečka
- 3 vařená vejce nakrájená na drobno
- 2 lžíce olivového oleje
- 1 lžíce citronové šťávy
- sůl, cukr, pepř
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos