Prevence

Nedostatek spánku může být pro váš organismus nebezpečný!

Cítíte se unavení, bez energie a jen těžko usínáte? Pochmurné počasí, krátké dny a častá tma může mít za následek změnu nálad a vznik depresivních stavů. Do toho všeho se přidává stres z vánočních svátků, nedostatek pohybu a vydatné jídlo. To vše může mít za následek problémy se spánkem a jeho nedostatek. Proč je pro lidský organismus nedostatek spánku nebezpečný?

Potřeba regenerace

Spánek je dobou, kdy si vaše tělo dokonale odpočine a má dostatek času na celkovou regeneraci. Pravidelný spánek je pro váš organismus nepostradatelný a pokud svému tělu dopřejete pravidelný spánek, přispíváte k celkovému zdraví.

Nedostatek spánku

Nedostatečná doba spánku sebou může nést mnohá rizika. Během dne se cítíte unavení, vyčerpaní a bez energie. Jste náladovými a dostáváte se ještě do většího stresu. Dlouhodobý nedostatek spánku může vést ke vzniku některé z civilizačních chorob, například k onemocněním kardiovaskulárním, například hypertenzi, ke vzniku cukrovky apod. Nedostatek spánku také podporuje vznik depresivních stavů. Vyhnout se problémům se spánkem můžete nejen zdravou životosprávou a preventivními opatřeními, ale také dostatkem pohybu, který je pro organismus nesmírně zdravý. Pravidelná sportovní aktivita udržuje vaše tělo v kondici, i váš mozek a pročistíte si během něho hlavu, zbavíte se i zbytečného stresu.

Doba spánku

Ideální doba spánku je u každého jedince velmi individuální. Liší se na základě věku, fyzického stavu či zaměstnání. Člověk, který denně pracuje deset hodin a vykonává fyzicky náročnou práci, bude mít potřebu spánku vyšší než člověk, který pracuje běžných osm hodin a jeho práce není fyzicky náročná. Některé dny je vaše potřeba spánku přirozeně vyšší, někdy nižší podle vykonává aktivity. Průměrná doba spánku by se však měla pohybovat mezi 6-9 hodinami.

Důležitá je pravidelnost

Dbát byste však měli na přibližně stejnou délku vašeho spánku každý den. Ideální je si stanovit čas, ve který budete chodit spát, a to i o víkendu. Pokud například každý den vstáváte v 6 hodin, choďte spát pravidelně kolem desáté hodiny večerní. Díky tomu bude váš režim spánkový režim pravidelný a zdravý pro váš organismus.

Pro lepší spaní

Osoby, které jsou ve stresu, mívají často problémy s usínám. Důvodů, proč se vám špatně usíná a spí, však může být více. Pomoci vám mohou některá preventivní opatření, která dobrý spánek podporují. Před spaním ložnici řádně vyvětrejte, pomoci vám může také rozprášení esenciálních olejů, které se rozředí vodou. Skvělou volbou je esenciální olej z levandule či meduňky. Připravit si můžete také uklidňující čaj ze směsi bylin, například chmele, levandule, meduňky a třezalky. Díky těmto bylinám rychle usnete. Nezapomeňte také z ložnice odstranit zbytečné doplňky, které spánek ruší a elektroniku, kterou byste před spaním neměli vůbec užívat.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button