Nejčastější letní problémy a jak je vyřešit přírodní cestou
Léto je krásným obdobím, kdy nás kromě dávky ovoce a zeleniny zavalují také sluneční paprsky a vysoké teploty. A to není vše. S čím se nejčastěji v letním období potýkáme? A jak tyto problémy lze řešit přírodní cestou?
Komáří komando
K létu patří samozřejmě i dlouhé a krásné večery, které jsou často spojeny s grilováním a posezením přáteli. Bohužel kromě výhledu na hvězdy vás mnohdy zasáhne i hmyzí nálet v podobě komárů, kteří jsou častými návštěvníky také ložnic. Vyhněte se chemii a zvolte si přírodní prostředky, které vás před komáry ochrání. Dobrým ochráncem je například hřebíčkový esenciální olej, ale také levandulový, mátový či rozmarýnový. Nejenže oleje můžete nakapat do aromalampy, ale připravit si také přírodní repelent. Stačí smíchat esenciální olej s alkoholem (vodka či alpa), destilovanou vodou a nalít do rozprašovače. Takovýto repelent vás zaručeně ochrání a nemusíte používat chemické prostředky. Mnohdy stačí i hřebíček napíchat do limetky či pomeranče a položit na stůl.
Spálená pokožka
Pokud není léto příliš horké, trápí nás komáři, pokud je horké příliš, potýkáme se často se spálenou pokožkou. Ideální je proto dbát na dostatečnou prevenci a chránit se před slunečním zářením s pomocí ochranných krémů a olejů s vyšším SPF. Nezapomínejte ani na pokrývku hlavy a vyhýbejte se pobytu na přímém slunci v těch největších vedrech. Pokud už si pokožku spálíte, dopřejte si přírodní pomocníky, kteří podpoří hojení a pokožku náležitě zklidní. Jedná se například o gel z aloe vera, kokosový olej, esenciální oleje (levandule a máta), které podporují hojení a mátový olej má chladivý účinek. Na spálenou pokožku však pomáhá i jogurt či mléčný obklad, zklidňují pokožku a podporují hojení.
Dehydratace
Během letních měsíců myslete také na dostatečnou hydrataci organismu. Snažte se vyhnout nápojům, které tělo dehydratují, jedná se především o kávu, černý čaj a alkohol. Vyhnout byste se měli také příliš slaným jídlům. Dopřejte si přes léto především obyčejnou vodu, která bude neslazená. Vhodná je i kokosová voda, která je bohatá na elektrolyty (draslík, sodík), které podporují hydrataci. Potřeba tekutin se vždy odvíjí od specifických kritérií, například vaší fyzické kondice, denní aktivity, složení jídla apod. Naslouchejte však vždy svému tělu.
Nevolnost
Během léta se také častěji můžete setkat s pocity nevolnosti a poruchami trávení. K těmto stavům přispívá velké teplo, časté cestování, ale třeba i špatně omytá zelenina či ovoce. Pokud vás trápí problémy se zažíváním, dopřejte si mátový čaj či mátový olej, který je skvělým přírodním pomocníkem na nevolnosti. Proto nevolnosti pomáhá také zázvor, sbalte si proto sebou na cesty zázvorové bonbony či zázvorovou limonádu.
Ta angína!
Během léta se také můžete velmi často setkat s angínou. I když to na první přečtení zní trochu divně, kdo letní angínu již prožil, ví o tom své. Angína je často v létě způsobena teplotními šoky, kterým je organismus vystaven při přechod z příliš studených prostor (klimatizovaných) do velkých veder. Rovnováha mezi teplotou těla a vnější teplotou se narušuje. Tím vzniká teplotní šok. Podobně je to i s konzumací příliš ledových nápojů i na sluníčku. Sliznice v krku a hltanu se příliš rychle ochladí a je poté náchylnější k infekcím. Vhodné je tedy přes léto nepít naprosto ledové nápoje, které vám mohou přivodit bolest v krku či angínu.
Drobná zranění
Jelikož se v létě pouštíme do nejrůznějších dobrodružství, cestujeme, dopřáváme si výlety apod., jsme více vystaveni riziku zranění. Co sebou pro tento případ vozit? Vhodný je například prášek MSM (methylsulfonylmethan), který je organickou formou síry, která se přirozeně nachází v červených potravinách. Na drobná povrchová zranění je vhodný i levandulový či tea tree olej, který rány dezinfikují a podpoří jejich hojení.
Plísňová onemocnění
Co si budeme nalhávat, v teple a vlhku se velmi daří také mykozám a plísňovým onemocněním. Jedná se především o ženský problém, který podporují prudké změny teplot či koupání v bazénech s chemicky ošetřovanou vodou. Mykóza však může být způsobena také stresem, nadměrným příjmem cukrů, alkoholu či více faktory dohromady. Ideální je zvýšit péči o intimní partie i tím, že budete preferovat nošení pouze bavlněného prádla. S mykózami i plísněmi může pomoci citronový esenciální olej.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos