Omega-3 jsou látky, které naše tělo přijímá ze stravy, samo je syntetizovat neumí. Vzhledem k tomu, že se, v přirozené formě, vyskytují především v rybách a mořských plodech, tak pro obyvatele střední Evropy by to mohl být trochu problém. Jídelníček většinou postrádá větší množství těchto potravin.
Vliv omega-3 na naše tělo
Nedostatek omega-3 může mít za následek nedostatek zdraví kardiovaskulární soustavy. Mohou se tak objevovat obtíže spojené s činností srdce, špatným stavem cév a vysokým krevním tlakem. Kromě kardiovaskulární soustavy však omega-3 mohou ovlivnit také náš zrak (dostatek omega-3 v těle může pomoci snižovat vznik makulární degenerace, jež bývá jednou z příčin poškození nebo dokonce ztráty zraku), mozkové pochody (mohou být pomocníkem proti některým důsledkům stárnutí mezi něž se řadí pokles mentální aktivity) a mohou mít podíl na eliminaci vzniku depresí a úzkostných stavů. Svůj podíl mohou prokázat i během těhotenství, kdy se mohou podílet na správném vývoji dítěte.
Díky svým protizánětlivým účinkům podporují boj proti chronickým zánětům, jež mohou být jednou z příčin vzniku a vývoje některých chronických či civilizačních onemocnění.
Také mají pozitivní vliv na náš metabolismus.
Mezi příznaky signalizující nedostatek omega-3 patří únava, změny nálad, suchá kůže nebo špatná paměť.
Výskyt omega-3 ve stravě
Jak již bylo řečeno výše, mezi potraviny bohaté na omega-3 patří především ryby a mořské plody. Do jídelníčku bychom měli zařadit alespoň některé dostupné. Patří mezi ně losos, makrely, tuňák nebo sardinky. Vhodnou variantou je i pstruh.
Další potraviny, které omega-3 nabízejí, jsou vejce, ořechy (především ty vlašské), chia a lněná semínka, hovězí maso, sýry vyrábějící se ze sojových bobů a některé druhy mléčných výrobků.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos