Zdraví

Ostropestřec mariánský – přínosy, užití a pěstování

Ostropestřec mariánský, známý též jako bodlák, byl užíván po více jak 2 000 let jako přírodní léčivo na širokou škálu onemocnění, díky svým protizánětlivým a antioxidačním účinkům. Řecký lékař a botanik Pedanius Dioscorides byl první, kdo popsal léčivé účinky tohoto bodláku už v roce 40 před naším letopočtem!

Tato rostlina se nachází převážně v oblasti Středozemního moře či v jiných prostředích o teplém a suchém klimatu. V angličtině se ostropestřec jmenuje doslova „mléčný bodlák“ – toto jméno vychází z bílé mléčné tekutiny, která vytéká z listů, když jsou rozdrceny. Často je tato tekutina přeměněna na extrakt nebo doplněk stravy, aby si konzumenti mohli užít jeho léčivých přínosů.

Někteří lidé pokládají ostropestřec za otravný plevel, jelikož může vyrůst do větších velikostí a je plný trnů, čímž se k němu špatně přibližuje, natož zbavuje. Přesto však jeho léčivé účinky ho činní nepostradatelným.

Je považován za bylinu účinnou na játra, podporující laktaci a změkčuje a zklidňuje poškozené nebo zanícené povrchy sliznic. Má též schopnost podporovat zdravou funkci tráven, tím, že napomáhá tvorbě enzymů, zvyšuje produkci žluči, snižuje záněty a zklidňuje sliznice v těle.

Známý po staletí jako „jaterní tonikum“, tato bylina je bohatá na chemickou sloučeninu známou jako silymarin, která je aktivním prostředkem v ochraně jater. Silymarin je ve skutečnosti skupina flavonoidů, o nichž se domnívá, že pomáhají opravit jaterní buňky poškozené toxickými látkami. Také chrání nové jaterní buňky před ničením těmito toxickými látkami. Také se uvádí, že ostropestřec mariánský výrazně zlepšuje celkovou funkci jater, a často se používá ke snížení cirhózy jater, chronického zánětu jater a poškození jater alkoholem nebo jinými intoxikačními látkami.

Přínosy ostropestřce mariánského

Podpora jater

Ochrana a podpora jater je jedním z nejznámějších přínosů ostropestřce. Játra jsou naším největším vnitřním orgánem a jsou zodpovědná za fungování mnoha základních funkcí. Neustále tvrdě pracují, aby nás ochránila před mnoha toxiny z ovzduší, které dýcháme, před léky, které bereme, a před jídlem a pitím, jež konzumujeme. Prakticky fungují jako filtr, který odstraňuje škodlivé látky z těla. Také přispívají k produkci hormonů, uvolňování glukózy do krevního oběhu, abychom měli dostatek energie, detoxifikují tělo a uvolňují žluč do tenkého střeva, aby mohl být tuk vstřebán z jídla.

Ostropestřec pomáhá uvolnit část této těžké váhy z jater. Pomáhá znovuobnovit jaterní buňky a zároveň pomáhá efektivně zvrátit účinky pesticidů v našem jídle, těžkých kovů ve vodě, znečistění ovzduší a konzumaci alkoholu či drog. Byl vědecky schválen jako lék na mnohé rozdílné nemoci jater, jako je ztukovatění jater, žloutenka, lupénka nebo poškození alkoholismem aj.

Zdravé ledviny

Přínosy tohoto bodláku na ledviny jsou odrazem jeho účinků na játra. Také se říká, že má příslib na stimulaci regenerace buněk v ledvinách, a může být užitečný i pro pacienty, kteří jsou na dialýze.

Snížení cholesterolu

Jak již bylo zmíněno výše, ostropestřec má protizánětlivé účinky – a záněty jsou hlavní příčinou vzniku srdečních onemocnění. Tento bodlák snižuje vysoký cholesterol a zvyšuje hladinu „hodného“ HDL cholesterolu. Zároveň snižuje zánětlivost a slouží jako prevence poškození tepen oxidačním stresem.

Prevence a řízení cukrovky

Výše zmíněný silymarin zlepšuje glykémii, dramaticky snižuje glykosylovaný hemoglobin a snižuje hladinu glukózy v krvi nalačno, špatný cholesterol a triglyceridy. Dává to smysl, protože játra jsou částečně zodpovědné za regulaci hormonů, včetně uvolňování inzulínu, který je zodpovědný za řízení hladin cukru v krvi.

  • Prevence žlučových kamenů
  • Lepší pleť
  • Proti-stárnoucí účinky

Užití

  • Čaj – Jednoduše si můžete koupit v lékárně čaj, nebo pokud si vypěstujete vlastní rostlinku, nadrtit semínka a listy a udělat čaj. Pro zlepšení chutě můžete přidat med
  • Prášek – semínka můžete nadrtit na prášek a posypat jím saláty, polévky a jiná jídla
  • Přísada do salátů – Pokud si vypěstujete vlastní rostlinku, využijte každé trošky a přidejte do svých salátů stonky, květy, listy a dokonce kořínky
  • Smoothie – Ostropestřec je skvělou přísadou do smoothies. Jednoduše nadrťte semínka a nechte je přes noc nasáknout ve vodě. Přidejte trošku citrónové šťávy a nakrájených goji bobulí a hoďte směs do mixéru
  • Svačinka – můžete je jíst i samotné jako zdravou svačinku, když je necháte vysušit. Když je umístíte do mrazáku, vydrží déle a udrží si živiny

Pěstování

Ostropestřce je zjevně dobré mít po ruce a je víceméně jednoduché ho pěstovat. Vyroste až do jednoho metru a má lesklé, mléčně bílé, žilkované listy a vzrušující, fialové, letní květy. Všechny části rostliny jsou jedovaté, pouze semena obsahují prospěšnou silymarinovou složku.

Pokud chcete pěstovat své vlastní rostlinky, zasaďte semena po prvním jarním mrazíku. Zasejte je do mělké hloubky okolo tří milimetrů. Sázejte ve skupinkách po 3 až 4 semenech s odstupem okolo osmdesáti centimetrů.

Rostlinám se daří jak v slunných, tak zastíněných částech zahrady a tolerují všechny druhy zeminy a dokonce i sucho. Pokud chcete bodlák nejprve pěstovat doma, zasaďte ho přibližně dva měsíce před sadbou venku. Ven ho umístěte zase až po prvním jarním mrazíku. Potrvá přibližně tři týdny, než semínka vyraší o teplotě okolo 15 stupňů Celsia. Jak již bylo řečeno, ostropestřec je prakticky plevel, takže se mu bude dařit za jakýchkoli podmínek. Ani se o něj nemusíte příliš starat, jednoduše ho nechte žít vlastním životem.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button