Prevence

Ovlivňují rostlinné oleje naše zdraví?

Když se řekne olej, každému se vybaví lahev s hustou tekutinou uvnitř. Olej je důležitá ingredience, bez které se v kuchyni neobejdeme. Požíváme jej k přípravě mnohých pokrmů, nejen v teplé, ale i studené kuchyni.
Olej vzniká lisováním semen, květů nebo stonků olejnatých rostlin.  Proto existuje velké množství různých druhů, které se vyrábějí různým způsobem.

Rafinované oleje se získávají díky vysokým teplotám. Kvůli tomu však ztrácejí cenné látky, nemají specifickou chuť ani vůni. Výhodou je delší trvanlivost.

Nerafinované oleje se získávají lisováním za studena, díky čemuž jsou vysoce kvalitní. Musíme je však chránit před světlem a teplem, jinak se rychle kazí.

Druhy olejů a jejich využití v kuchyni

Řepkový olej

Získává se ze semen řepky olejky a pro naše srdce a cévy je stejně prospěšný jako olivový. Používat ho můžeme na vaření, pečení, smažení, dušení, do salátů nebo nálevů.

Slunečnicový olej

Získává se lisováním slunečnicových semínek. Je vhodný spíše pro studenou kuchyni (do salátů), není příliš vhodný na smažení, protože se snadno připálí. Je bohatým zdrojem vitamínu E, kyseliny linolové, také obsahuje lecitin.
Využití nachází také v  kosmetice –  prodlužuje trvanlivost kosmetických přípravků.

Olivový olej

Vyrábí se lisováním oliv, v případě lisování za studena získáváme nejkvalitnější olivový olej označovaný jako „extra panenský“. Používá se v teplé i studené kuchyni –  ke smažení, pečení, vaření, dušení, grilování, do salátů, zálivek, marinád a dresinků.
Obsahuje velké množství nenasycených mastných kyselin a vitamínu E, snižuje krevní tlak, působí jako prevence nemocí srdce a cév, proti rakovině tlustého střeva.
V kosmetice jej lze využít jako výživu pokožky hlavy, zábaly na vlasy, ruce, nehty, ke změkčení ztvrdlé kůže pokožky nohou, k ošetření vysušené pokožky.

Kukuřičný olej

Vyrábí se lisováním kukuřičných klíčků. Je vhodný pro teplou kuchyni, především ke smažení
Obsahuje hořčík, vápník, zinek, mangan, koenzym Q10, podporuje imunitní systém, je prevencí proti nemocem srdce a cév.

 Kokosový olej

Získává se z dřeně kokosového ořechu. Má vysokou teplotní stabilitu, proto je vhodný v teplé kuchyni  – především na smažení, ale můžeme jej využít i v kuchyni studené. Působí jako přírodní antibiotikum, posiluje imunitní systém, při hubnutí pomáhá potlačovat chuť na sladké, je vhodný při léčbě akné a ekzémů.

Sezamový olej

Vyrábí se lisováním za studena ze sezamových semen. Nejvíce se uplatňuje v indické, čínské a korejské kuchyni  – do salátů, omáček, marinád, pomazánek, ale také na vaření, smažení a pečení.
Je bohatým zdrojem vitamínů A, C, E, B a lecitinu, posiluje paměť a má antidepresivní účinky.

Sójový olej

Získává se ze semen sóji, není vhodný na smažení, hodí se do salátů a k nakládání zeleniny.
Obsahuje lecitin, aminokyseliny, draslík, železo, fosfor, betakaroten, vitamíny B, K, E.

Dýňový olej

Vyrábí se lisováním za studena z dýně oranžové, je to nejlahodnější olej, vhodný pro studenou kuchyni. Obsahuje zinek, mangan, vápník, železo, selen, měď, vitamíny B, E, C.
Působí blahodárně na trávicí trakt, při pravidelném užívání pomáhá proti vypadávání vlasů.

Konopný olej

Lisuje se za studena z konopného semínka, je typický svou oříškovou chutí a jemnou vůní.  Abychom uchovali jeho léčivé látky, nesmí projít tepelnou úpravou.
Pomáhá proti zácpě, protože podporuje trávení, zevně ulevuje při bolestech kloubů, pomáhá při léčbě kožních onemocnění, je vhodný pro suchou i mastnou pleť.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button