JídloPrevence

Vitamín B12 – vše, co o něm potřebujete vědět

Kolem vitamínu B12 jsou v dnešní době četné diskuze v souvislosti s vegetariánstvím a veganstvím. Díky tomuto fenoménu začalo kolovat mnoho mýtů a omylů, které je potřeba uvést na pravou míru. Dnes se dozvíte plno zásadních informací o vitamínu B12.

Základní informace

Vitamín B12 řadíme mezi vitamíny skupiny B, které jsou rozpustné ve vodě. B12 je v organismu potřebný pro správný přenos nervových vzruchů a pro optimální funkci mozkové činnosti. Přísun tohoto vitamínu zlepšuje pamě a je nezbytný pro optimální funkci jater a slivky břišní. B12 snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob a hlavním důvodem, proč musíme mít správný přísun B12, je její podíl na tvorbě krve.

Nedostatek vitamínu B12

Zatímco jiné vitamíny na svůj nedostatek upozorní skoro ihned (například chřipkou), vitamín B12 je v tomto ohledu velice zákeřný. Pokud máte jídelníček chudý na B12, projeví se vám to až po několika letech. A zatímco jiné vitamíny doplníte včas a bez dalších komplikací, nedostatek vitamínu B12 na vás může zanechat trvalé následky.

Hlavním problémem, se kterým se můžeme v tomto důsledku setkat, je chudokrevnost a hubnutí. Postupně se vám zhorší paměť, pozornost a soustředěnost. Můžete pociťovat třes a mravenčení v končetinách.

Doplnění vitamínu B12

Vitamín se nachází především v živočišných produktech jako jsou vejce, sýry, maso a vnitřnosti. Nedostatkem proto trpí asi 50% veganů, kteří tyto produkty z různých důvodů nepřijímají.

Vitamín B12 ničí antikoncepce, léky a alkohol, a proto jeho nedostatek může trpět i člověk, který běžně přijímá živočišné produkty. Doplňovat by ho proto měl preventivně každý tzv. suplementy, tedy výživovými doplňky. Setkat se můžete s klasickými tabletami, nebo injekcí.

Omyl, kterého se mnozí dopouštějí, je ten, že se snaží vitamín B12 doplnit spirulinou, či chlorelou. I když výrobci tvrdí, že řasy vitamín obsahují, nenechte se zmást. Ve skutečnosti v nich totiž klasický vitamín B12 nenajdeme, jen látku vitamínu velice podobnou. Ta ale není pro člověka vstřebatelná a tudíž úplně nepotřebná.

Nezapomínejte na vitamín B12 a předejděte pozdějším problémům.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button