Zdraví

Posílení imunity

Imunita Oslabená imunita Posílení imunity Posílení imunity u dětí

Protože jsou vrozené problémy s imunitou poměrně vzácné, je třeba hledat příčinu oslabené obranyschopnosti především v prostředí, v němž žijeme. V posledních sto až sto padesáti letech se obklopujeme stále větším množstvím škodlivých látek, jako jsou zplodiny z aut či průmyslové výroby, do rostlin a živočichů vpravujeme nejrůznější pesticidyherbicidyantibiotikarůstové hormony a konzervační látky, které sice zvyšují výnos a trvanlivost, ale mají neblahý vliv na náš imunitní systém, který se těmto změnám nestačí přizpůsobovat.

Je proto nutné neustále dbát o své zdraví a podporovat funkci imunitního systému. Posílení imunity u dospělých osob i u dětí je dnes velmi aktuálním tématem.

Jak posílit imunitu?

Protože se podpora imunity stala pro mnoho lidí životní nezbytností a cílené posilování imunity funguje dobře jako prevence nejrůznějších onemocnění přenášených hlavně kapénkovou infekcí, máme v současné době hned několik méně i více zaručeně osvědčených způsobů, jak zlepšit funkci imunitního systému.

Léky na imunitu a vitamíny na imunitu

Mezi nejoblíbenější či nejčastěji využívané prostředky k posílení imunity patří zejména léky na posílení imunity nebo vitamíny v lékové formě, avšak mnohé z těchto přípravků stojí spoustu peněz a navíc jejich účinek nebývá vždy zase až tak oslňující, jak výrobci slibují. Z těch nejznámějších jmenujme například:

  • Wobenzym – přírodní enzymy pomáhající zvládat záněty v těle
  • Hlíva ústřičná – dřevokazná houba obsahující množství bílkovin, vitamínů a stopových prvků, které zlepšují nejen obranyschopnost organismu
  • Pharmaton Geriavit – kombinace ženšenu, vitamínů a minerálů k posílení organismu, při rekonvalescenci a únavě
  • Preventan – doplněk stravy k dlouhodobému užívání obsahující směs biologicky aktivních látek podporujících lidskou obranyschopnost
  • Imunoglukan – účinná látka imunoglukan a vitamín C přispívají k normální funkci imunitního systému
  • Laktobacily – živé mléčné bakterie neboli probiotika podporující správnou funkci střev a tím posilující imunitní systém člověka

Ačkoliv tyto preparáty kombinující nejrůznější účinné látky, minerály a vitamíny rozhodně mají pozitivní vliv na lidské zdraví, je dobré zamyslet se nad tím, zda by nebylo lepší a hlavně levnější dodávat je do těla v jejich přirozené podobě.

Konkrétně bakterie mléčného kvašení známé jako laktobacily či probiotika lze ve velkém množství nalézt také v kysaném zelí, kvalitních jogurtech, podmáslí, kyšce a kefírech. Vitamíny přirozeně nalezneme samozřejmě v ovoci a zelenině, avšak kvalita potravin v současných obchodech je velice diskutabilní, a proto je důležité dbát na to, jakým způsobem byly vypěstovány. Pro správnou funkci imunitního systému jsou nejdůležitější vitamíny skupiny B a vitamíny A, D a E. Z minerálů jsou to pak zinek a selen.

Mnoho lidí dnes navíc nedá dopustit na takzvanou homeopatickou léčbu a velmi doporučovány jsou také nejrůznější bylinky, z nichž si doma můžeme uvařit lahodný čaj či udělat sirup nebo likér, které také správně podpoří naše zdraví.

Homeopatika na imunitu

Užívání takzvaných homeopatik, které využívá k léčení alternativní medicína, dělí společnost na dva tábory. Jedni homeopatickou léčbu odsuzují jako šarlatánství, druzí naopak nedají na její blahodárné účinky dopustit. Oficiálně nejsou homeopatika předepisována, avšak jejich prospěšnost také nelze vyvrátit, proto záleží jen na vás, jaký názor si na ně vytvoříte. Homeopatiky však rozhodně nic nezkazíte.

Protože je homeopatická léčba založená na individuálním přístupu k pacientovi, neexistuje univerzální recept na zvýšení obranyschopnosti pro každého člověka. Jako vhodná prevence v období chřipek a nachlazení se dnes doporučuje například takzvané Oscillococcinum (dávkování 1x denně), avšak více se homeopatické prostředky uplatňují při posilování imunity u dětí.

Babské rady

Kromě často zmiňované zeleniny a ovoce nebo jiných běžně dostupných potravin obsahujících důležité látky pro lidské zdraví využívaly naše babičky také nejrůznější bylinky, které měly na lidský organismus prokazatelně blahodárné účinky. K posílení imunitního systému se dnes využívá například Echinacea neboli Třapatka, která pochází ze severní Ameriky a stimuluje buňky imunitního systému.

Oblíbenou bylinkou současnosti je též Rakytník řešetlákový čili ‚sibiřský zázrak‘, který obsahuje desetkrát více vitamínu C než pomeranč a mnohé další léčivé látky. Je k dostání v několika různých podobách, nejčastěji se snad využívá jako přísada do bylinkového čaje. Skvělé detoxikační účinky má pak také Kustovnice čínská nebo Ženšen.

Léčivý čaj či domácí sirup posilující imunitu a pomáhající při nachlazení si můžete připravit také z mnohem lépe dostupných bylin, které rostou ve vaší blízkosti nebo se dají bez problému levně koupit. Z těch nejčastěji používaných můžeme zmínit například:

  • šípkový květ nebo bobule
  • listy kopřivy
  • lipový květ, květ divizny
  • heřmánek, mateřídouška
  • jitrocel, podběl
  • černý bez
  • zázvor

Pro lidské zdraví celkově a pro správnou funkci imunitního systému zvláště je však ze všeho nejdůležitější zdravý životní styl a psychická pohoda. Vyvážená strava bohatá na zeleninu, ovoce, luštěniny a tak podobně vám spolu s dostatkem pohybu, pravidelným denním režimem a kvalitním spánkem zajistí správnou funkci imunitního systému lépe než všechny léky světa. Budete-li dbát o své tělo a o svoji duši, budete se celkově cítit velmi dobře a vaše zdraví jen pokvete!

Literatura

  • Teresa Lewkowicz-Mosiej: Léčivé rostliny: posílení imunity, zvýšení životní energie, harmonie těla i duše, Frýdek-Místek 2005
  • Charlotte Haigh: 100 nej potravin pro imunitu, Praha 2007
  • Marianne E. Meyer: Detoxikace a posilování imunity v praxi: sedm pravidel vitality, nejlepší přírodní prostředky, detoxikace, půst a očistné kúry, Olomouc 2006
  • Ingeborg Cernaj: Posilování imunitního systému, Praha 1998
  • Volker Zur Linden, Helga Zur Linden: Posilování obranného systému organizmu přirozeným způsobem, Praha 1994

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

omentářů

  1. Proč by měli zminovat aktimel?nebavi se tu o konkretnich produktech, ale jednotlivych vyzivovych doplncich, ktere na imunitu mai vliv.Aktimel neni nic svetoborneho, mnohem lepsi je kvalitni jogurt, protoze aktimel ma jediny ucinek a to ten ze ma jiz zminovane laktobacily.

  2. Než Actimel, který podle mě nemáá vůbec ždný účinek, aspoň já jsem tedy toho názoru, tak si radši kupte hlívu ústřičnou 800mg s rakytníkem a echynaceou. Tu mám vyzkoušenou a ta účinek rozhodně má, při pravidelném užívání posiluje obranyschopnost a když ji beru v chřipkovém období, skoro vždycky mě chřipka mine.

  3. Dobrý den, s tím musí naprosto souhlasit, zaprvé je předražený a za druhé je stejně učinný jako jakýkoliv bílý jogurt s obsahem probiotik, což je skoro každý chutný kvalitní jogurt.Osobně dětem nekupuju! A ani marťánkya podobné mediálně profláklé věci!!!Platíme víc za reklamu, než za to co obsahují…Osobně našerodina na podzim zobe Biopron premium a většinou se obejdeme bez návštěv lékaře…Odp

  4. Actimel jsem teda nikdy ani nekupovala, strašně mi nechutnala ta chuť. S wobenzymem mám však velmi dobré zkušenosti. Pomohl mi snížit výskyt zánětu horních dýchacích cest.

  5. Mohu se zeptat, zda mate zkusenost s tim, ze jen co jsem zacaka brat homeopatika, zacala mi ryma, bolest v krku, hlavy, ale vse bez teploty, kterou mam vzdy u kazde nemoci. Zda homeopatika vyvolavaji takoveto priznaky prave na posileni imunity? Dekuji

  6. Velice mi pomohla enzymoterapie a konkrétně wobenzym. U enzymoterapie jde o to, že enzymy, které máme v těle, tedy alespoň některé z nich, modulují a řídí správné fungování imunity. To znamená, že ji „nakopnou“ a zvýší její obranyschopnost. Ale protože to nesmí být nad míru, včas zase umí utlumit její aktivitu. Čili imunitní systém udržují v rovnováze. No a potom když je naše imunita oslabena, podpoříme působení enzymů, které ty imunitní pochody v našem těle řídí, dodáním podobných enzymů zvenčí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button