Zdraví

Prevence a léčba: Přírodní prostředky, které vám pomohou zbavit se chřipky a nachlazení

Pokud máte slabší imunitní systém, trápí vás stres a napětí nebo nepřijímáte ve stravě dostatečné množství vitamínů a živin, jste pravděpodobně více náchylní k tomu, abyste onemocněli chřipkou či vás přepadlo nachlazení. Naučte se konzumovat potraviny, které vás před chřipkou preventivně chrání a pomáhají vám se z nemoci lépe dostat. 

Chřipka a její příznaky

Chřipka je nakažlivé respirační onemocnění, které je způsobeno virem chřipky, který se nejčastěji šíří vzduchem z osoby na osobu další. Mezi příznaky chřipky patří horečka, kašel, rýma, bolesti svalů, hlavy, únava, zvracení či průjem. Velkým rizikem je chřipka především pro děti, těhotné ženy a starší 65 let, pro které jsou komplikace spojené s chřipkou nebezpečné.

Konvenční léčba chřipky

Konvenční chřipková léčba zahrnuje antivirové léky či vakcíny. Pro každého z nás by však měla být důležitá především prevence, jelikož chřipka je opravdu velmi nepříjemné onemocnění. Prevence stojí především na složení vašeho jídelníčku a vitaminů, které posilují vaši imunitu.

Přírodní léky proti chřipce

Některé přírodní prostředky podporují léčbu chřipky a také vaše zdraví. Existují přirozené prostředky, které vaše tělo před chřipkou chrání. Na prvním místě stojí vitamín C a D, esenciální oleje, probiotika a celkově zdravé stravování.

Vitamín C

Vitamín C (1000 mg 3-4 denně) podporuje zdravou funkci imunitního systému. Vitamín C můžete do svého těla dostat prostřednictvím doplňků stravy nebo pravidelně konzumovat ovoce a zeleninu. Při léčbě chřipky užívejte 4000 miligramů denně.

Vitamín D

Vitamín D se ve vašem těle tvoří díky slunečnímu záření. Nízká hladina vitamínu D v těle může být spojena s vyšším počtem infekčních onemocnění.

Echinacea

Při léčbě chřipky je dobré užívat 100 mg 2-3 x denně. Tato bylina může pomoci v boji vašeho těla infekcí. Echinacea působí jako protizánětlivý prostředek, který přispívá ke snížení bronchiálních příznaků chřipky a nachlazení. Zbavuje vaše tělo kvasinek a plísní. Echinaceu můžete užívat ve formě tabletek, čaje či sirupu.

Černý bez

Při chřipce je doporučeno užívat 10 ml sirupu z černého bezu. Černý bez pomáhá při léčbě chřipky, ničí viru a zvyšuje imunitu, také zmírňují bolesti dutin.

Oreganový olej

Tento olej má silné antivirové účinky, které se vám při léčbě chřipky budou hodit.

Zinek

Zinek podporuje imunitní funkce. Doporučená dávka při léčbě chřipky je 50-100 mg denně. Nejlepší je, když ho začnete používat již při prvních příznacích nemoci.

Pivovarské kvasnice

Ty jsou bohaté na vitamín B, chrom a bílkoviny. Používají se doplněk při léčbě chřipky a dalších infekcí spojených s problémy s dýchacími cestami. Stimulují střevní enzymy, které pomáhají ke zmírnění průjmu, bojují s bakteriemi ve střevech a zlepšují imunitní funkce. Jsou skvělou prevencí před vznikem chřipky a nachlazení.

Esenciální oleje

Nezapomínejte ani na účinné esenciální oleje, zvláště eukalyptus a mátu, které můžete vmasírovávat do pokožky nebo nakapat do aroma lampy. Hřebíčkový esenciální olej chrání tělo před infekcí a pomáhá k zotavení z chřipky.

Probiotika

Obnovení bakterií ve střevech výrazně posiluje imunitní systém. Dopřávejte si pravidelně při chřipce probiotika.

Čerstvý vzduch

Uzavřená místnost, ve které se nevětrá není příliš vhodná pro léčbu chřipky. Dopřávejte si čerstvý vzduch a místnost větrejte, aby nebyla koncentrace bakterií a toxinů příliš vysoká.

Jak se stravovat při chřipce?

Během chřipky si dopřávejte lehké, snadno stravitelné potraviny. Například polévky, vývary, vařenou zeleninu, bylinné čaje a dostatek vody. Hydratace organismu je klíčová, zvláště pokud máte horečku. Dopřávejte si také čaje, které posilují vaše imunologické funkce. Vhodná je i teplá voda se skořicí, medem a citronem. Nezapomínejte ani na zázvorový čaj s medem či osvědčenou cibuli s česnekem.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button