Co přináší duševní hygiena
Člověk, který je duševně vyrovnaný, bývá odolnější proti somatickým i psychickým chorobám.
Duševní hygiena se zabývá podporou a rozvojem duševního zdraví, poskytuje rady a návody, jak upravit náš životní styl a podmínky tak, abychom posilovali svoji duševní kondici a rovnováhu.
Cíle duševní hygieny
- prevence nemocí – psychosomatických a psychiatrických
- udržení dobré pracovní výkonnosti
- podpora dobrých sociálních vztahů a jejich upevňování
- zvýšení subjektivní spokojenosti člověka
Oblasti péče
Životospráva
K udržení a upevnění dobré tělesné i duševní kondice přispívá správná výživa (pravidelná strava a její množství, správné nutriční rozložení), dostatečný a kvalitní spánek a v neposlední řadě vhodné rozložení odpočinku a zátěže a také pohyb.
Relaxační techniky
Tato oblast činností hraje v utužování zdraví velký význam. Mezi ty nejvíce využívané patří jóga, Jacobsova relaxace (postupné protahování svalů) či Schultzův autogenní trénink (tvoří jej šest základních kroků – zklidnění dechu, pocit tíhy v končetinách, pocit tepla v končetinách, pocit tepla v břiše, pocit chladivého čela, příp. ovlivňování tepu srdce).
Pracovní prostředí
Vzhledem k tomu, že v průběhu pracovní činnosti je náš organismus zatěžován více, než v době odpočinku, mělo by být pracovní prostředí upraveno tak, aby působilo příjemně. Důležitá je i kontrola podnětů přicházejících z vnějšího prostředí (hluk, světlo, teplota, dostatečné větrání).
Organizace práce
Člověk by se měl naučit hospodařit s časem i vlastními silami. Svoji energii šetřete pravidelným denním rytmem. Dbejte na osobní tempo.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos