Nezařazené

Proč bychom měli jíst rostlinné bílkoviny?

Mnoho vegetariánů a veganů tráví mnoho času tím, že vysvětluje ostatním, čím se živí a odkud berou například bílkoviny. Určité množství bílkovin je v naší stravě nezbytné, ale lze srovnávat proteiny získané z rostlin s těmi živočišnými?

Živočišný versus vegetariánský protein

Při štěpení se protein rozkládá na aminokyseliny, které jsou nutné pro většinu metabolických procesů. Hlavní rozdíl mezi živočišnými bílkovinami a vegetariánskými bílkovinami je typ aminokyselin, které obsahují.

Živočišné bílkoviny jsou považovány za „kompletní“, protože obsahují všechny esenciální aminokyseliny. Vegetariánské jsou naopak považovány za „neúplné“, protože některé z aminokyselin mohou postrádat.

Existují však i rostliny, které poskytují „kompletní“ bílkoviny. Patří mezi ně například konopná semínka, quinoa nebo chlorealla. Kromě toho je snadné kombinovat různé rostlinné pokrmy tak, aby obsahovaly kompletní bílkoviny.

Jaké jsou zdravotní přínosy vegetariánského proteinu?

Dobrou zprávou samozřejmě je, že nutně nemusíte být vegetariánem, abyste měli prospěch z rostlinné stravy. Stačí, když do svého jídelníčku začleníte pouze několik vegetariánských jídel. Ve skutečnosti, podle Americké dietetické asociace, „vhodně rozvržená vegetariánská strava, včetně veganské stravy, může být zdravá, nutričně vyvážená a může poskytnout zdravotní přínos v prevenci a léčbě některých chorob.

Vegetariánské bílkoviny mají těchto 5 zdravotních přínosů:

  • Díky nim snížíte příjem cholesterolu a nezdravých nasycených tuků, což snižuje riziko srdečních onemocnění
  • Více vegetariánské stravy snižuje riziko vzniku některých druhů rakoviny
  • Živočišné bílkoviny nemají téměř žádnou vlákninu, jsou tedy hůře stravitelné. Vegetariánská strava naopak poskytuje dostatek vlákniny, která snižuje hladinu cholesterolu v krvi a minimalizuje riziko vzniku cukrovky
  • Potraviny na rostlinné bázi jsou mnohem více alkalizující, protože mají vyšší pH, čímž pomáhají ledvinám, aby byly zdravější a předcházet ledvinovým kamínkům
  • Vegetariánské potraviny snižují riziko vzniku cévní mozkové příhody nebo obezity

10 skvělých zdrojů vegetariánského proteinu

Tofu

V dnešní době existuje mnoho druhů jídel ze sóji, což je dobře známý zdroj bílkovin. Tofu má například 20 gramů na půl šálku.

Fazole

Fazole můžete upravit mnoha způsoby. Jsou bohaté na živiny potřebné ke zdraví mozku, srdce i svalů. Existuje zhruba 26 gramů bílkovin ve dvou šálcích fazolí.

Čočka

Jediný hrnek čočky obsahuje 18 gramů bílkovin, což je ekvivalent proteinu ve třech vejcích, ale s méně než jedním gramem tuku!

Quinoa

Quinoa má více než 8 gramů bílkovin na šálek. Obsahuje všech 9 esenciálních aminokyselin, které vaše tělo potřebuje pro regeneraci. Nezapomínejte však, že je také vynikajícím zdrojem nenasycených tuků a vlákniny.

Hrách

Jeden hrnek hrachu obsahuje 7,9 gramů bílkovin. Kromě toho také téměř 100 % DDD vitaminu C.

Řecký jogurt

Probiotika jsou nezbytná pro zdraví našeho trávicího systému. Kelímek řeckého jogurtu vám dodá dostatek bílkovin, ale také pomůže vašim střevům.

Ořechy

Většina ořechů může být konzumována jako občerstvení. Mandle obsahují 12 gramů vegetariánské bílkoviny ve čtyřech hrnkách, zatímco kešu 10 gramů.

Protein je dobrý, ale všeho moc škodí

V minulosti nás naučili věřit, že neexistuje nic takového, jako „příliš mnoho bílkovin“. Ve skutečnosti nám bylo předkládáno, že bychom měli sníst až 100 gramů bílkovin denně. Dnes je však doporučený denní příjem na polovině této částky.

Sportovci jsou také povzbuzováni, aby jedli co nejvyšší množství bílkovin, přesto je však pravdou fakt, že potřebují jen o trochu větší množství než ostatní.

Konzumace příliš velkého množství bílkovin souvisí se zdravotními problémy, jako jsou srdeční choroby, onemocnění ledvin (včetně ledvinových kamenů), osteoporóza a některé druhy rakoviny.

Své zdraví můžete podpořit tím, že do svého jídelníčku začleníte více vegetariánských či veganských jídel. Koneckonců, největší a nejsilnější zvířata na světě byli vegani.

Zdroj

 

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button