Nezařazené

Jaké zdravotní výhody má běhání venku na čerstvém vzduchu?

Běhání je tou nejlepší volbou, jak se udržovat v kondici, popřípadě zhubnout. Vhodné je však jen pro osoby, které mají k běhu dostatečnou motivaci, fyzické zdraví a vědí, jak správně běhat. Běhat se dá přes celý rok, i když přes zimní období je vhodnější klasický běh vyměnit za běh na lyžích. Podívejte se dnes s námi na to, jaké zdravotní výhody vám přináší běhání, ne však to na pásu v posilovně, ale venku v přírodě.

Běh venku nebo uvnitř?

Viděli jste někdy v létě běhat osoby na běžícím pásu uvnitř posilovny? A přišlo vám to paradoxní a zvláštní? Popravdě je to opravdu zbytečné. Zaplatit peníze za posilovnu, když můžu běhat venku v přírodě. I když je samozřejmě pochopitelné rozběhání a zahřátí svalů před samostatným posilováním. Běhání vevnitř na běžícím páse má však své výhody i nevýhody. Běh na páse je stejnotvárný, vaše tělo běží jako stroj, nevnímá své okolí, nereaguje na měnící se terén, nedochází k takovému zapojení celého svalstva a je ochuzeno o větší příjem kyslíku, přesto jste ušetřeni tvrdším nárazům, které vás čekají v terénu. Běh venku můžete provozovat i v zimě, pokud máte vhodné oblečení a obuv a víte, kde je pro vás vhodné běhat, abyste se nesmekli na ledu.

Příjem kyslíku

Pokud vyběhnete ven, ať už do lesa, parku nebo na cyklostezku, užíváte si nejen běhu, ale vzduchu, který vás obklopuje. Vaše plíce jsou při běhu venku opravdu šťastné, dostává se jim dostatek kyslíku a vaše tělo se dokonale prokrvuje. Při běhu venku spalujete více kalorií.

Kapacita plic

I při běhu doma na běžícím pásu zvětšujete svou kapacitu plic, avšak ne natolik jako při běhu venku. Vaše plíce se každým nádechem venkovního vzduchu roztahují a jejich kapacita se zvětšuje. Jen si to představte, budou se plíce stejně namáhat jako doma při běhu ve vytopené místnosti?

Terén

Venkovní běh je pro vás určitou výzvou, jelikož se nevypořádáváte jen se svým tělem a dechem, ale také s venkovním terénem. Pokud běháte v lese či ve volném terénu, je pro vás běh mnohem náročnější a musíte vnímat více vzruchů, přes co běžíte, jak se mění terén, dopravu, okolní běžce, různé zvuky, apod. Navíc venku si můžete kdykoliv zastavit a proložit běh protahováním či krátkým posilováním.

Fyzická kondice

Při běhu zapojujete všechny svaly, opravdu celého těla. Po běhu je unavené a zároveň nabuzené celé tělo, ruce, nohy, břicho, hýždě. Běh je skvělým prostředkem udržování dobré kondice a skvělé postavy. Venkovní běh vás učí motivaci, síle, odhodlanosti a vytrvalosti. Při běhu na pásu si můžete kdykoliv říct, hm, dobrý, už nemůžu, zastavím to. Motivace je rychle pryč. Při běhu v přírodě, když jste někde napůl cesty domů, si nemůžete říct, že najednou přestanete. Můžete cestu domů jedině dojít pěšky, což je však také příznivý pohyb pro vaše tělo.

Propojení s přírodou

Posledním velmi důležitým bodem je propojení s přírodou, během běhu venku. Běžíte a okolo vás je jen zeleň, slunce svítí, ptáci zpívají nebo posloucháte svou oblíbenou hudbu. To doma na běžícím páse nezažijete. Zapomeňte na upocené běhání zavření uvnitř na páse a překonejte svou stydlivost, vyběhněte ven a užívejte si přírody. Navíc venku obklopeni zelení vaše tělo nejenže pracuje na své kondici, ale při zastavení dokonale relaxuje.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button