Ořechy, oříšky či různá semínka se těší velké oblibě po celý rok. Jsou výborné syrové, lze je přidat do koláčů, závinů i jiných dobrot, ale také se hodí do salátů či masových směsí.
Velké zastoupení mají také v kosmetice. Nyní, v předvánočním období, nalézají největší využití při pečení cukroví, ale také je konzumujeme jako „zdravé zobání“. Jsou rychlý zdroj energie, ale nepřeměňují se na tuky.
Zástupci známí i méně známí
Vlašské ořechy
Patří mezi nejznámější ořechy u nás. Neodmyslitelně patří k vánocům. Z nezralých ořechů se vyrábějí likéry nebo se nakládají do octa.
Mají nízký obsah sodíku a díky tomu jsou vhodné i pro osoby s nemocnými ledvinami a krevním oběhem. Obsahují vysoké množství antioxidantů a vlákniny. J sou bohaté na esenciální mastné kyseliny. Každodenní konzumace vlašských ořechů může zabránit rakovině prostaty a prsu. Pozitivně ovlivňují činnost mozku.
Skořápky lze využít na výrobu odvaru, který je vhodný při nachlazení a kašli. Pomáhá při odkašlávání.
Lískové ořechy
Dodávají tělu velké množství energie. Jsou stravitelnější, než vlašské ořechy či mandle. Konzumací lískových oříšků lze předcházet tvorbě ledvinových kamenů. Jsou dobrým zdrojem nejen tuků, ale i proteinů, vitamínů (především B1 a B6) a minerálních látek (vápník, hořčík, fosfor, mangan). Listy se využívají při léčbě křečových žil či hemoroidů – aplikují se na postižená místa.
Burské ořechy (arašídy)
Jsou poměrně dosti kalorické a to díky vysokému obsahu tuků, bílkovin a sacharidů, proto bychom měli být s jejich konzumací opatrní. Bioaktivní látka resveratrol pomáhá jako prevence proti stárnutí a zároveň zvyšuje vytrvalost a celkový výkon organismu. Pokud je chcete konzumovat, vyhněte se variantě slané či obaleným v cukru nebo čokoládě.
Ty jsou charakteristické především ledvinovitým tvarem a bílou barvou. Oproti jiným druhům ořechů mají v sobě méně kalorií, ale více sacharidů. Dále obsahují mnoho vysoce hodnotných živin (nenasycené mastné kyseliny, kvalitní oleje, vitamíny A, B1, E, minerální látky jako železo, zinek a hořčík, betakaroten a stopové prvky, jež podporují růst buněk. Blahodárně působí na zrak, sliznici kůže, posilují oslabenou imunitu, pozitivně působí při celkové vyčerpanosti organismu.
Para ořechy
Jsou zdrojem organického selenu, což je silný antioxidant a slouží k prevenci rakoviny. Dále obsahují vlákninu a vitamíny, díky nimž pozitivně působí na svaly, srdce, pleť, kvalitu vlasů a nehtů. Neobsahují lepek, takže se stále častěji stávají přísadou při přípravě bezlepkových pokrmů. Olej se využívá v kosmetice nebo na vaření.
S jejich konzumací bychom to však neměli přehánět, mohly by nám způsobit zažívací potíže.
Mandle
Tento druh ořechů představuje součást stravy již od nepaměti a to díky svému obsahu živin. V rostlinné potravě patří k nejbohatším, co se týče obsahu proteinů. Obsah sacharidů je oproti tomu menší, proto je vhodné je kombinovat s dalšími přísadami (sušené ovoce – především rozinky či fíky). Vysoký obsah flavonoidů pomáhá v prevenci rozvoje nemoci srdce a cév. Konzumace mandlí pomáhá snižovat krevní tlak a cholesterol, pomáhají v boji proti rakovinnému bujení. Sportovci a těžce pracující by v nich mohli najít zdroj energie. V případě alergie na kravské mléko jej lze nahradit mlékem mandlovým, které je také velice výživné.
Pistácie
Typická barva pro tyto oříšky je zelená, čím zelenější, tím jsou kvalitnější. Mají velký obsah železa, dalších prvků (draslík, hořčík fosfor, vápník)a bílkovin a naopak méně tuků. Jsou poměrně dobře stravitelné, dodávají tělu vlákninu. Díky své výjimečné chuti jsou poměrně oblíbené, vyhýbejte se nadměrnému solení. Dají se použít i na výrobu zmrzliny či dezertů.
Pekanové ořechy
Tvarem připomínají vlašské ořechy, jsou však podlouhlejší a sladší. Obsahují velké množství zinku, který je potřebný pro činnost bílých krvinek. Mezi další prvky, jež v ořechách nalezneme, patří vápník, železo, hořčík, fosfor, sodík, draslík, mangan, měď či selen.
Podporují imunitu, detoxikují organismus, pomáhají odstraňovat cholesterol a čistit cévy, působí preventivně proti kardiovaskulárním onemocněním.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos