Prožijte Štědrý den tradičně a připomeňte si některé zvyky a tradice
Celé vánoční období je spojeno s mnoha zvyky a tradicemi, které posilují rodinné vztahy a přináší jakousi jistotu a opravdové kouzlo. Připomínejte si proto tradiční vánoční zvyky i vy a s rodinnou se během dne pusťte do některých tradičních činností. Uvidíte, že to bude opravdová radost a zábava.
Co nesmí chybět?
Mezi tradiční doplňky vánoční domácnosti patří především ozdobený vánoční stromeček, chvojí, adventní věnec a jmelí. Vánoční stromeček můžete zdobit tradičním způsobem s pomocí slaměnek, sušeného ovoce, ořechů a mašliček či zvolit modernější způsoby. Chvojí, tedy větvičky jehličnanů, lze umístit do různých nádob, váz či z nich vytvořit vánoční svícen. Jmelí byste měli u vás doma pověsit tam, kde se lidé potkávají, jelikož podle pověry má muž, který potká ženu pod zavěšeným jmelím, právo ji políbit. Jmelí by však mělo být vždy darované, aby přinášelo štěstí.
Rybí šupiny
Ke štědrovečerní večeři patří neodmyslitelně kapr. Nezapomeňte si při jeho zpracovávání schovat šupiny, které se umisťují pod talíř či ubrousek jako součást štědrovečerního prostírání. Rybí šupina se má poté vložit do peněženky, aby přinášela více peněz.
Zlaté prase
Tradice se zlatým prasátkem se líbí především dětem. Budete-li se postit na Štědrý den, uvidíte večer zlaté prasátko, které by vám mělo zaručit, aby byl váš následující rok hojný. Viděli jste již zlaté prase?
Lití olova
Proslavenou tradicí, kterou však příliš lidí nedodržuje, je lití olova. Jedná se o zvyk náročnější na přípravu, ale o to zábavnější a kreativnější. Dnes můžete zakoupit i celé sady na lití olova. Stačí nad plamínkem kousek olova rozpustit a vylít jej do misky s vodou. Ze vzniklých tvarů se hádá, co vás v dalším roce čeká.
Jablíčka
Před štědrovečerní večeří by se měla rozkrajovat jablíčka. Důležité je krájen jablko napříč. Najdete-li uprostřed jablka hvězdičku s pěti cípy, budete příští rok zdraví a štěstí vám půjde naproti. Křížek v jablíčku bohužel nevěstí nic dobrého. Rozkrojená jablíčka si poté můžete schovat na snídani či je donést zvířátkům. Červavý jadřinec naznačuje také nemoc.
Ořechy
S ořechy se o Štědrém dnu pojí hned dvě tradice. První se pojí s jádry ořechů. Ze čtyř ořechů vyndejte čtyři jádra. Pokud budou zdravá, i vy budete zdraví a plní síly. Jádra vyschlá či zplesnivělá poukazují spíše na nemoc a neštěstí. Druhou tradicí je vyráběn lodiček ze skořápek ořechů a následné věštění z pohybů lodiček na vodě. Do skořápek stačí umístit malé svíčky, zapálit je a pustit na vodu. Sledujete poté svit svíčky, ale i to, jak se skořápky pohybují. Svíčka, která svítí dlouho a drží se uprostřed, ukazuje na spokojený a klidný život.
Hod střevícem
Svobodné dívky by měly o Štědrém dnu házet botou. Bota se hází přes hlavu a dopadne-li patou ke dveřím, žádná svatba nebude. Pokud bude špička mířit ven, může se těšit na vdavky.
Třesení stromečkem
Mladé nezadané dívky se mohou pustit i do třesení stromečkem, ale pozor, nejedná se o třesení ozdobeným stromečkem u vás doma. Mladá dívka by měla jít ven a zatřást stromkem, například jabloní, poté musí naslouchat. Uslyší-li zaštěkání psa, z těch míst, kde pes štěkal, přijde její ženich. Jedná se o starý zvyk, který se dodržuje už jen na vesnicích.
Pusťte se do objevování vánočních zvyků i vy a vytvořte z nich vaši rodinnou tradici. Přejeme krásné prožití vánočních svátků.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos