Rakytníkový olej se používá již tisíce let jako přírodní lék proti různým onemocněním. Otázkou však je, proč se dostává do popředí až nyní? Je dobře, že tento přírodní lék nezůstal v zapomnění.
Jak se vyrábí?
Extrakcí z bobulí, listů a semen rostliny Rakytníku řešetlákového (Hippophae rhamnoides). Jedná se o malý keř, který pochází svým původem z vysokých nadmořských výšek v severozápadní himálajské oblasti.
Populární lék v ajurvédských a tradičních čínských léčivech
Může být aplikován na kůži nebo i určen ke přímé konzumaci. Poskytuje řadu zdravotních výhod od podpory srdce, po ochranu cukrovky až po léčbu žaludečních vředů a jiného poškození kůže.
Zde je několik vědecky podložených fakt o rakytníkovém oleji:
Bohatý na mnoho živin
Rakytníkový olej vlastní spoustu různých vitamínů, minerálů a prospěšných rostlinných sloučenin. Je přirozenou zásobárnou mnoha antioxidantů, které pomáhají chránit tělo před stárnutím a nemocemi, jako je rakovina a srdeční choroby.
Semena a listy jsou plné na kvercetin, což je flavonoid spojený s nižším krevním tlakem a sníženým rizikem srdečních onemocnění.
Nadopován spoustou cenných látek
Navíc se jeho bobule chlubí draslíkem, vápníkem, hořčíkem, železem a fosforem. Taktéž je tu vynikající podíl folátu, biotinu a vitamínů B1, B2, B6, C a E. Více než polovinu tuku v rakytníkovém oleji tvoří mono a polynenasycené tuky, které jsou představiteli zdravých tuků.
Je zajímavé, že rakytníkový olej je také jednou z mála rostlinných potravin, o nichž je známo, že poskytují všechny čtyři omega mastné kyseliny – omega-3, omega-6, omega-7 a omega-9.
Jaké jsou účinky rakytníku na organismus?
- Podporuje zdraví srdce
- Omezuje tvorbu krevních sraženin
- Snižuje krevní tlak a hladinu celkového cholesterolu společně s jeho LDL hodnotou
- Snižuje hladinu cukru v krvi
- Chrání pokožku před UV zářením a podporuje její elasticitu
- Omezuje výskyt rakoviny
- Léčí žaludeční vředy
- Zabraňuje předčasnému stárnutí
- Odráží útoky běžných nemocí
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos