Rady a tipy

Recept: Osvěžení v podobě domácí bezinkové šťávy

Bezové keře už jsou v plném rozkvětu. Můžete je potkat u cest, lesů i v blízkosti luk. Nasbírejte si bezové květy a připravte si domácí bezinkovou šťávu. Pít ji můžete po celý rok a oceníte ji zvláště v období zimy, kdy preventivně chrání před nachlazením a nemocí dýchacích cest. Teď na jaře a v létě si ji můžete užívat s ledem a kousky citronů. 

Jak si připravit šťávu z bezinek?

  • 2 citrony
  • 20 velkých květů bezinek
  • 1 lžíce kyseliny citronové
  • 1, 5 kg cukru krupice

Pokud chcete šťávy vyrobit více naráz, natrhejte si květů více. Přidat při přípravě bezové šťávy můžete i mátu, meduňku či zázvor. Nejdříve květy properte ve studené vodě, stonky zastřihněte a nechte květy okapat. Omyjte si citrony, nejlepší je v tomto případě používat bio citrony a nakrájejte je na plátky. Květy přendejte do mísy či džbánu, záleží, kolik šťávy chcete vyrábět, přidejte plátky citronu a zalijte studenou vodou. Mísu přikryjte utěrkou a takto nechte odstát jeden den, v místnosti, kde je chlad. Druhý den přeceďte šťávu přes jemný cedník či gázu. Pečlivě vymačkejte všechnu tekutiny. Následně už stačí přidat cukr, kyselinu citronovou a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí.

Jak šťávu správně skladovat?

Máte na výběr ze tří možností, buď čerstvou šťávu vypijete do týdne nebo ji uschováte v mrazáku v plastových láhvích. Můžete ji však též sterilizovat, jelikož ve skleněných lahvích vám vydrží mnohem déle, stačí 20 minut při 70 stupních Celsia. Uzavřené lahve vy se měly skladovat v chladném a temném prostoru.

Jaké účinky má bezová šťáva?

Bezinkovou šťávu můžete popíjet po celý rok, jelikož květy bezinek obsahují celou řadu látek, které jsou příznivé pro náš organismus, především vitamín C, silice, organické kyseliny a glykosidy. Šťáva z bezinek je skvělou prevencí nachlazení, ale pomůže i při onemocnění dýchacích cest či při chřipce.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button