Řeřichu setou si mnoho z nás pamatuje jako bylinku, která roste i na vatě s vodou. Řeřichu setou můžete pěstovat doma za oknem, ale také na záhonku, kde dosahuje výšky až 45 cm. Nemáte-li doma příliš místa na pěstování, ale rádi byste svůj jídelníček obohatili, vypěstujte si řeřichu. Skromnou bylinku, která je přínosnou pro vaše zdraví.
Skromná řeřicha
Tato rostlinka vyroste za pár dní a to i na malém prostoru. Řeřichu můžete pěstovat doma i na namočené vatě či v malém truhlíčku. Zasadíte-li si ji však na záhonku může dorůst výšky i přes 40 cm. Následně ji můžete nechat vykvést a sbírat také semínka pro další setí. Často se však pěstuje právě doma, jelikož není vůbec náročnou a rychle roste. Především během zimy je užitečnou rostlinou, která dodá do organismu dávku vitamínů. Pěstována byla řeřicha už v minulosti a to překvapivě v orientálních zemích, původem je nejspíše z Iráku.
Jaké má účinky na zdraví?
Řeřicha byla a je považována za léčivou bylinu, která pomáhá při nemocech močového ústrojí či při poruchách krvetvorby. I když je řeřicha drobná, její účinky na zdraví jsou velmi silné. Působí na pročištění jater, žlučníku, ledvin, krve i trávicího traktu. V řeřiše se ukrývá vitamín C, z komplexu vitamínu B je to vitamín B1, B2, B3, B6, K, provitamín A. Řeřicha je bohatá i na minerální látky, hořčík, fosfor, draslík, železo, jód či draslík. Řeřicha pomůže při problémech s močovým měchýřem, dokonce pomáhá rozpouštět ledvinové a močové kameny. Oceníte ji však i při nachlazení a dráždivém kašli. Rozšiřuje totiž průdušky. Jelikož je bohatá na železo doporučuje se její konzumaci k léčbě anémie. Pozitivní vliv má i při dně a revmatismu. Její účinky se týkají také trávení, léčí nevolnost po jídle a zamezuje křečím.
Pro maminky
Užívat by ji měly ženy po porodu, jelikož má vliv na stahování dělohy. Pomůže také od bolestí páteře, únavy a dokonce zvyšuje produkci mateřského mléka. Užívat ji můžete i v podobě šťávy, která je nabitá účinnými látkami a pročistí celé tělo. Dodá vám v jarních dnech dávku energie.
Jak ji pěstovat?
Začněte nákupem semínek, doporučujeme několik sáčků, aby byl výsev opravdu hustý. Nebojte se ani nákladů na nákup semen, semínka řeřichy seženete i za 6 Kč za sáček. Na výsev si připravte plastový tácek či misku. Nemáte-li zeminu, postačí vám vata či papírové utěrky. Nyní s ní vystelte misku a zalijte vodou. Počkejte, až se voda vsákne a poté hustě posypejte semínky řeřichy. Pozor na to, aby vám semínka neuschla! Poté by již nevyklíčila. Řeřicha potřebuje teplotu nad dvacet stupňů a do druhého dne vám již začne klíčit. Pozor na umístění tácku se semínky, i když má řeřicha slunce ráda, dejte pozor, aby se vám voda neodpařila na slunci rychleji a semínka nezaschla.
Použití v kuchyni
Chuť řeřichy je jemně štiplavá a může připomínat chuť ředkviček. To je jeden z důvodů, proč se hodí na chléb s máslem či kvalitním sýrem, do salátů a pomazánek, ale může sloužit i jako pestrá ozdoba jídla. Řeřicha se jí pouze syrová, kdyby prošla varem, zhořkla by a zničila připravovaný pokrm. Do omáček a polévek ji můžete přidat až úplně na závěr. Dopřejte si tuto nenápadnou rostlinku, na kterou se často zapomíná, ve své stravě i vy.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos