Seznamte se s dnou, bolestivým kloubním onemocněním, které se může projevit i u vás
Bolestivé kloubní onemocnění, dna, se může projevit i u vás, ať už je důvodem nesprávný životní styl či genetické faktory. Zpočátku se může zdát jen jako nevtíravý společník, ale při nesprávné životosprávě a celkovém životním stylu se může stát řídícím faktorem vašeho života. Bolestivé záchvaty kloubního aparátu vás mohou ochromit i na několik dní. Pokud již víte, že trpíte dnou, snažte se dbát o svůj jídelníček a pitný režim, popřípadě vám dnes doporučíme, jak na to. Pro všechny, které trápí častá bolest kloubů (zvláště v oblasti palce u nohy), doporučujeme návštěvu lékaře.
Co je dna?
Dna je zánětlivým kloubním onemocněním, které se projevuje zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi, ta krystalizuje a drobné krystalky se následně zabodávají do kloubů. Tímto způsobem vyvolávají zánět a působí bolest. A co může být důvodem tvorby kyseliny močové v těle? Příčinou jsou puriny, které obsahují v různé míře některé potraviny, ty se v těle rozkládají a tvoří se kyselina močová.
Koho může dna postihnout?
Toto kloubní onemocnění může postihnout prakticky kohokoliv, i když nejčastěji se vyskytuje u mužů ve středním věku. Důvodem je nejčastěji genetická predispozice. Výjimkou však nejsou ani ženy, zvláště po menopauze a lidé, kteří trpí onemocněním ledvin. A jak dna vzniká? Důvodem může být nezdravý životní styl, který vystihuje konzumace potravin, které jsou bohaté na puriny a alkoholických nápojů, důvodem může být i nedostatečné vylučování kyseliny močové ledvinami, genetické predispozice či užívání některých léků.
Dna a její příznaky
Mezi hlavní příznaky patří bolest kloubů. Ta začíná u palce u nohy. Když vás začne silně bolet palec na noze, je to předpoklad k tomu, že vás trápí dna, nemáme na mysli bolest, když si do palce kopnete. Bolest se však postupně přesouvá do kotníků, kolen, zápěstí či kloubů u prstů ruky. Někdy může být bolest tak silná, že vás brzy ráno probudí, většinou to bývá druhý den potom, co jste si dopřávali hodně červeného masa, alkoholu či potravin s obsahem kakaa. Dochází k tzv. kloubnímu záchvatu, bolesti, která vás nenechá ani spát. Kloub bývá následně zbarven do červena, je v něm horkost a je citlivý na dotek. Kůže je velmi vypnutá, až lesklá.
Léčba dny je na vás
Jen na vás je, jak se s dnou vypořádáte. Lékař vám samozřejmě může předepsat léky, které snižují tvorbu kyseliny močové, ale změna je především na vás a vašem životním stylu. Omezení by mělo postihnout váš jídelníček i pitný režim.
Změny, které byste měli provést
Základní změna se týká vaší stravy, měli byste se vyhýbat potravinám bohatým na puriny, které vyvolávají daný záchvat. Mezi ně patří především červené maso, kakao, vnitřnosti, uzeniny, salámy a masové vývary. Samozřejmě další potraviny, jejichž seznam vám dá doktor či je najdete na internetu. Další změna se dotkne vašeho pitného režimu. Vyhýbat byste se měli alkoholickým nápojům (také pivu), kávě a černému čaji. Dodržovat byste měli pitný režim s čistou vodou, ovocným čajem či ovocnými šťávami. Jíst byste měli pravidelně v menších porcích. Vhodné jsou především nízkotučné mléčné výrobky, ovoce, zelenina, obiloviny, popřípadě bílé maso. Vyhýbejte se i nadměrné konzumaci soli a koření. Dopřávejte si především třešně, ty jsou pro vás velmi příznivé.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos