Seznamte se s tuřínem
Tuřín je zelenina ne každému známá. Našemu tělu má však co nabídnout – obsahuje velké množství vody (je vhodný do různých redukčních diet), vitamíny (A, B, C), minerály (vápník, draslík, sodík, fosfor, železo) bílkoviny a vlákninu. Naopak má minimum kalorií a tuků.
Má pozitivní vliv na naše zažívání, pomáhá čistit krev, preventivně působí proti osteoporóze. Využít se dají i jeho antibakteriální účinky.
Není vhodný pro ty, kteří mají problémy s játry nebo žlučníkovými kameny.
Tuřín v jídelníčku
Ke konzumaci jsou vhodné odrůdy žlutomasé a syrové se konzumují pouze mladé bulvy. Větší kusy jsou vhodné do polévek, jako přílohy (s klidem nahradí i brambory).
Čerstvé listy se hodí do salátu nebo je lze upravovat jako špenát. Obsahují velké množství vápníku, vitamínů a vlákniny.
Tuřínová šťáva – prevence na chřipku a nachlazení
- 1 oloupaný kořen – nakrájet na kostičky
- trochu cukru – nasypeme na kořen
Směs necháme do rána odležet. Šťáva obsahuje velké množství vitamínů.
Salát s tuřínem
- 1 oloupaný a na tenké plátky nakrájený tuřín
- 2 lžičky olivového oleje
- 1 lžička červeného vinného octa
- špetka soli
- špetka čerstvě mletého pepře
- špetka čerstvé nebo sušené bazalky či tymiánu
Všechny přísady řádně promícháme a necháme v lednici uležet asi na hodinu. Poté přidáme ještě další zeleninu – cibuli, rajčata, pariky. Záleží na vaší chuti.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos