JídloOstatníRady a tipy

Stále používáte margarín? Poradíme vám jeho zdravé alternativy

Možná si vzpomenete na reklamy v televizi, které se snaží lidem představovat margaríny jako skvělou alternativu másla, která se skvěle roztírá a podporuje zdraví. Roztírají se opravdu dobře, ale tvrzení o prospěšnosti pro zdraví je nejspíše nejen nepravdivé, ale dokonce mnoho odborníků poukazuje na to, že margaríny mohou škodit zdraví. Najít dobré náhražky margarínu je důležité pro snížení příjmu nezdravých tuků a vyhýbání se některým alergenům.

Kde se margarín vzal?

Margarín, který byl poprvé vynalezen ve Francii v 19. století, se stal široce používanou alternativou másla. Tato žlutá pomazánka se vyrábí především z rostlinných olejů, jako je sójový, řepkový, palmový a olivový olej. Oleje jsou částečně nebo úplně hydrogenované, což je proces, který dává margarínu jeho konzistenci a také vyšší teplotu tání. Je to jeden z nejlevnějších kuchyňských tuků a běžně se používá v receptech na sušenky, koláče a pečivo. Mnoho značek margarínu neobsahuje žádné živočišné produkty, a proto jsou oblíbené ve veganském vaření a pečení.

Zdravé alternativy margarínu

V poslední době se náhražkám margarínu dostává velké pozornosti, protože jsou zdravotní přínosy margarínu zpochybňovány. Bylo prokázáno, že margarín může obsahovat umělé přísady nebo nezdravé trans-tuky, které mohou vést ke zvýšenému riziku srdečních chorob. Vzhledem k tomu, že mnoho druhů margarínu obsahuje sójový nebo řepkový olej, mnoho alergiků by je nemělo konzumovat. Naštěstí existuje mnoho běžných náhrad za margarín, které jsou snadno dostupné a představíme si je níže:

Máslo

Produkt, za který byl margarín vytvořen jako náhražka, máslo, je nyní považováno za produkt, který má řadu potenciálních zdravotních výhod. I když se hůře roztírá, má lahodnou chuť a použijete ho všude tam, kde jste používali margarín. Je bohaté na vitamín A, nezbytný pro zdraví štítné žlázy a nadledvin. Obsahuje kyselinu laurovou, důležitou při léčbě plísňových infekcí a kandidy. Obsahuje lecitin, nezbytný pro metabolismus cholesterolu. Obsahuje také antioxidanty, které chrání před poškozením volnými radikály.

Máslo je zdravou alternativou margarínu.

Sádlo

Sádlo vyrobené z taveného vepřového tuku se tradičně používá do pečiva a dalších pokrmů. Pokud není recept zamýšlen jako vegetariánský nebo veganský, je vynikající náhradou margarínu. Vepřové sádlo obsahuje spoustu vitamínů A, B a D. Jde o vitamíny a minerály, které jsou lidskému zdraví velmi prospěšné. Vitamin A pomáhá předcházet očním onemocněním, zatímco vitamin D pomáhá podporovat vstřebávání vápníku v těle.

Tavený sýr

Tento měkký, roztíratelný sýr má obecně nižší obsah tuku než margarín, zejména odrůdy se sníženým obsahem tuku. Snadno se využije namísto margarínu i pomazánek. Je dobrým zdrojem vitamínu A a neposkytuje mnoho laktózy. Má však nízký obsah bílkovin a vysoký obsah tuku a kalorií, takže je nejlepší ho užívat s mírou.

Olivový olej

Tento zdravý olej je veganskou alternativou margarínu a lze jej nakapat na bochníky chleba a rohlíky nebo použít v receptech, které vyžadují margarín. Před použitím jej dejte do lednice, aby zhoustl.

Tvaroh

Tvaroh je mléčný výrobek smetanové chuti, tužší konzistence a obvykle bílé barvy. Vzniká srážením mléčné bílkoviny – kaseinu. Tvaroh je vynikajícím zdrojem vápníku, minerálu, který hraje hlavní roli ve zdraví zubů a kostí a v prevenci osteoporózy. Pomáhá vám také regulovat krevní tlak a může dokonce hrát roli v prevenci některých druhů rakoviny, jako je rakovina prostaty.

Tvaroh jako zdravá alternetiva.

Pomazánkové máslo

Populární alternativa pro mazání na pečivo, která je dostupná i v mnoha příchutích. Jde o výrobek ze zakysané smetany obohacené sušeným mlékem nebo sušeným podmáslím a dále také například solemi, kulturami a škroby. Obsahuje nejméně 31 % mléčného tuku a 42 % sušiny.

Jablečné pyré

Použijte tuto sladkou alternativu místo margarínu ve veganském pečení. Vzhledem k tomu, že jablečná omáčka neobsahuje tuk, může být tou nejzdravější alternativou pro ty, kteří chtějí snížit spotřebu tuku.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button