PrevenceZdraví

Stále unavení? Vyzkoušejte těchto 8 triků

Všichni to známe: ten hrozný pocit, když jsme unavení. Jsme nevrlí, líní, popudliví a obecně nespokojení se vším, co nás obklopuje. Pocit neustálé vyčerpanosti je tak běžný, že má dokonce i v angličtině svou zkratku – TATT – Tired all the time, aneb „stále unavený.“

Žádný stres

„Často je únava spojena s náladou a každodenním stresem,“ říká doktor Rupal Shah. Stres může být příčinou mnoha zdravotních problémů, ale zbavit se ho není vůbec jednoduché. Každý má svůj způsob, jak se odreagovat: starý dobrý šálek horkého čaje, odpočinek před televizí. Ale pokud hledáte další osvědčené způsoby, jak zmírnit napětí, zde jsou některé z nich.

Kupte si rostlinu

Vědci zjistili, že právě květiny mohou snížit stres. Jedna studie Washingtonské univerzity zjistila, že když vstoupila skupina vystresovaných lidí do místnosti plné rostlin, jejich krevní tlak poklesl o čtyři body.

Běžte na krátkou procházku

Procházka vám pomůže vyčistit si hlavu a zvyšuje produkci endorfinů, které redukují stres.

Smějte se

Smích snižuje stresové reakce těla, takže se za chvíli budete cítit uvolněně.

Slunění

Jen 15 minut strávených na slunci zvýší vaši hladinu vitaminu D, který je spolu s vitaminem B hlavním bojovníkem proti únavě. Běžným příznakem nedostatku těchto vitaminů je pocit únavy, náladovost aj. Takže teď máte perfektní důvod, proč se jít projít ven.

Žádný kofein

Možná je vaším zvykem, že když jste unavení, dáte si kávu, aby vás trochu nastartovala. Jistě, kofein vás může krátkodobě povzbudit, ale dehydratuje vás, a tím přispívá v delším horizontu k ještě větší vyčerpanosti. Navíc má jeho konzumace spoustu vedlejších účinků: bolesti hlavy, podrážděnost a dehydrataci. Místo něj tedy vyzkoušejte potraviny, které vás nabijí energií, jako například mandle, pomeranče, losos, špenát nebo borůvky.

Krátký spánek

Několikaminutový spánek má své značné plusy, jako je například lepší bdělost, učení, paměť a výkon. Tyto výhody jsou natolik značné, že některé společnosti jako například Google nebo The Huffington Post do svých kancelářských budov umístily prostory na spaní.

Nicméně autor Zdřímni si, a změň svůj život  říká, že po spánku delším než 20 minut se budete cítit ještě hůř, takže si nezapomeňte nastavit budík.

Žádné mobily

8 lidí z 10 nechává své mobilní telefony přes noc zapnuté a podle Ofcom je asi polovina z nás používá jako budík. Odborníci ale tvrdí, že používání elektroniky před spaním způsobuje poruchy spánku. Výzkum ukázal, že jasné světlo, které vyzařuje ze smarthponů, může kvalitu našeho snění výrazně ovlivnit. Doporučují proto po osmé hodině večerní vypínat televizi, počítač i mobil. Možná pak budete mít čas dočíst tu knihu, která už se vám měsíce válí na stolku.

Zdravá strava

Už to bylo řečeno mnohokrát, že potraviny, které jíme či nejíme, mají obrovský vliv na naše zdraví. Díky těmto pochoutkám se vám bude usínat o poznání lépe.

Arašídy: Máte-li potíže s usínáním, jezte více arašídů nebo přírodního arašídového másla. Je to bohatý zdroj niacinu, který přispívá k vyššímu uvolňování serotoninu, jenž nás uklidňuje.

Třešně: Třešně jsou jednou z mála přírodních potravin, které obsahují melatonin, hormon řídící hodiny našeho organismu. Jedna studie zjistila, že pití třešňového džusu zlepšuje kvalitu i trvání spánku.

Hořká čokoláda: Hořká čokoláda pomáhá uvolnit tělo i mysl. Ale ujistěte se, že opravdu konzumujete tu hořkou, protože mléčná obsahuje tyrosin, který se mění na stimulant dopamin.

Vyvarujte se alkoholu. Jakýkoli druh alkoholu působí na váš spánek negativně.

Sport

Sedavý způsob života není pro náš organismus zdravý. Naše tělo přes den nespotřebuje potřebné množství energie a poté není schopné kvalitního spánku. Ano, jste určitě unavení a poslední věc, kterou chcete dělat, je jakákoli fyzická aktivita. Ale překvapí vás, jak dobře se budete cítit. Podle nedávné studie v Medicine & Science in Sports & Exercise ženy, které tráví 150 minut týdně cvičením, hlásí mnohem více energie než ty, které nesportují.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button