Svíčky a jejich vliv na lidské zdraví. Jaké kupovat? Jakým se naopak vyhnout?
Právě nyní začíná klasické svíčkové období. K podzimnímu a zimnímu období svíčky neodmyslitelně patří a my si rádi užíváme útulnosti, kterou dokáží zapálené svíčky vytvořit. Víte však, že některé svíčky mohou vašemu zdraví zbytečně škodit? Jakým svíčkám se tedy vyhnout? A které naopak pořizovat?
Čtěte složení
Podobně jako u potravin, také u svíček byste se měli zabývat tím, z čeho jsou vyrobeny. Nutné je se tedy vždy informovat o tom, co svíčka obsahuje. Rizikovým je pálení svíček především v uzavřených, nevětraných místnostech. V takových chvílích mohou být pro zdraví opravdu velmi rizikové. A i přestože se na první pohled může zdát, že nabídka svíček je opravdu rozmanitá a dostačující, mnohdy se jedná spíše o svíčky zdraví závadné. Vybrat totiž svíčku, která bude kvalitní, ekologická a nebude škodit našemu zdraví, je opravdu těžké. O kvalitě svíčky rozhoduje především to, jak vosk obsahuje, jaký má knot, zda obsahuje barviva či vonné látky.
Jaké nekupovat?
Nejrozšířenějšími a nejlevnějšími jsou svíčky parafínové. Parafín je přeci jen vedlejším produktem při výrobě nafty a motorového oleje. O nic zdraví přínosného se tedy nejedná. Bohužel právě parafínové svíčky obsahují stopy ropných produktů a při jejich spalování dochází k uvolňování toxických látek. Nedochází ke vzniku černých sazí, ale parafínové svíčky často obsahují také syntetická barviva a vůně, která při hoření uvolňují karcinogenní látky. Mnohdy jde o formaldehyd, toluen či oxid uhličitý. Riziko skrývají i vonné svíčky, které jsou obohacovány o syntetické vůně. Pokud vás zajímá, jak jsou na tom svíčky gelové, ty jsou vyráběny z určitého druhu ropného oleje.
Knot?
O kvalitě svíčky rozhoduje nejen to, z jakého vosku je vyrobena, či zda obsahuje syntetická barviva a vůně, ale také její knot. Levnější svíčky jsou totiž často opatřeny knotem, který je napuštěn zpomalovačem hoření a často obsahuje také toxické olovo.
Jaké svíčky kupovat?
Ideální jsou pro vás samozřejmě svíčky, které budou zdravotně nezávadné. Bohužel jsou však tyto svíčky cenově více náročné než svíčky klasické. Rozhodující však nemusí být jen to, zda jsou svíčky zdravotně nezávadné, ale také to, zda se jedná o svíčky ekologické. Ideální je také volit svíčky s označením bio, které neobsahují zdraví škodlivé látky.
Včelí vosk
Skvělou volbou jsou v tomto případě svíčky ze včelího vosku. Jedná se o variantu zdraví nezávadných svíček, které jsou cenově celkem dobře dostupné a zakoupíte je na mnoha vánočních trzích. Svíčky ze včelího vosku příjemně voní a hoří mnohem pomaleji než svíčky parafínové. Během hoření nevylučují žádné toxiny. Zakoupit můžete svíčky odlité z forem či srolované z voskových plátů. Tento druh svíček je ideální i pro alergiky a astmatiky, jelikož čistí vzduch. Jejich nevýhodou je pouze to, že nejsou veganské.
Svíčky palmové
Zdraví nezávadné jsou také svíčky z palmového oleje. Ty poznáte hned na první pohled podle jejich krystalického vzhledu. Tyto svíčky jsou vyráběny z čistého palmového oleje. Jejich cena je o něco vyšší než u svíček parafínových, za to však dokáží hořet mnohem déle a nejde z nich žádný kouř. Bohužel se jedná o svíčky neekologické.
Svíčky sojové
Další možnou nezávadnou variantou jsou svíčky ze sojového vosku, které jsou finančně již nákladnější. Jejich výhodou je však to, že vydrží až o 50 % déle hořet než svíčky klasické. V průběhu hoření také nevznikají žádné vedlejší škodlivé látky. Jedná se také o svíčku veganskou. Sojový vosk je vyráběn ze sojového oleje. Při nákupu svíčky byste měli vždy zkoumat, z jaké sóji byla svíčka vyrobena, zda se nejednalo o geneticky modifikované rostliny, které obsahují pesticidy a herbicidy. Kontrolujte vždy také svíčky, zda neobsahují syntetizované barviva a vůně. Proto je ideální volit svíčky v bio kvalitě, které by tuto možnost měly vylučovat.
Rostlinné oleje
Možností je i pálení svíček z rostlinných olejů, například kokosového, olivového, slunečnicového či řepkového. Do těchto svíček se přidávají také esenciální oleje a přírodní barviva. Jedná se o svíčky zase cenově nákladnější, ale zdravotně nezávadné.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos