Rady a tipyZdraví

TOP 7 zdrojů omega-3 pro vegany

Není žádný pochyb o tom, že omega-3 mastné kyseliny jsou naprosto nezbytné pro lidské zdraví. Hrají roli v důležitých aspektech a přináší výhody jako snížení riziko vzniku zánětu, kostních ztrát, lepších funkcí mozku atd. I když je skvělým zdrojem omega-3 rybí tuk, olej z tresčích jater či některé druhy ryb, například losos makrela či tuňák, vegani se takovýmto zdrojům vyhýbají a omega-3 jim může náležitě scházet. Jak mohou zásoby omega-3 doplnit vegani?

Zdroje pro vegany

Vegani se vyhýbají konzumaci živočišných produktů, tedy masu, mléčným výrobkům, vejcím, ale také medu. I když vegani nekonzumují ryby, mohou sáhnout po jiných zdrojích omega-3, které doplní rostlinnou stravu o důležité látky.

  1. Růžičková kapusta
  2. Vlašské ořechy
  3. Chia semínka
  4. Perilový olej
  5. Lněné semínko
  6. Spirulina
  7. Konopná semínka

Růžičková kapusta

Ano, růžičková kapusta je dobrým zdrojem omega-3 kyselin pro vegany. Kromě toho, že obsahuje omega-3 je bohatá i na další živiny, jako je vláknina, vitamín C a vitamín K. Vařená růžičková kapusta má dokonce větší obsah omega-3 mastných kyselin. Růžičkovou kapustu si navíc velmi snadno připravíte, skvěle chutná pečená jako zelená příloha k vašemu jídlu.

Vlašské ořechy

Skvělým zdrojem omega-3 pro vegany i nevegany jsou vlašské ořechy. Obsahují poly- i mononenasycené tuky. Stačí si dopřát pár vlašských ořechů denně a vaše tělo bude spokojené. Dopřávejte si proto vlašské ořechy pravidelně, jako rychlou svačinku nebo je přidejte do ranní kaše či jogurtu spolu s granolou.

Chia semínka

Chia semínka jsou skvělým veganským zdrojem omega-3. Stačí vám denně lžíce chia semínek, které přidáte do smoothie či ranní kaše. Chia semínka by měli vegani jíst pravidelně a lze je snadno začlenit do zdravé stravy. Přidat je můžete i do jogurtu, pudinků či smoothie. Pokud se chia semínka kombinují s vodou, vzniká jakási náhražka za vajíčko, například při pečení.

Perilový olej

Tento druh oleje je hojně využíván především v korejské kuchyni a vyrábí se extrakcí z perilových semen. S perilou, zelenou bylinou, se můžete setkat například i ve vietnamských restauracích, kde je hojně přidávána. Krásně voní a skvěle chutná a je také dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin. Přidejte perilový olej do dresinku na salát či jej jen vmíchejte do zeleniny, abyste ve svém jídelníčku zvýšili obsah omega-3 mastných kyselin.

Lněné semínko

Lněné semínko jednoduše seženete snad v každém obchodě a je velmi dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin. Má však mnoho příznivých vlivů na vaší zdraví celkově. Jedna lžíce lněných semínek denně vám zaručí ideální příjem omega-3. Přidejte jej do svého jogurtu, granoly, smoothie nebo kaše. Přidávat jej však můžete i do slaných jídel, placiček, salátů a nejrůznějších směsí. Lněné semínko nemá takové hydrofilní vlastnosti jako chia semínka, ale má skvělou chuť a je dobrým zdrojem omega-3.

Spirulina

Spirulina je řasou bohatou na omega-3. Zakoupit ji můžete ve formě tabletek či prášku. Spirulina je však bohatá i na bílkoviny, riboflavin, železo, měď a thiamin. Je tak skvělým doplňkem stravy pro všechny vegany. Přidejte ji například o smoothie, nejenže ho krásně zbarví do zelena, ale obohatí i mnoho cenných látek.

Konopná semínka

Konopná semínka jsou dalším skvělým zdrojem omega-3 pro vegany. Připravte si směs z chia semínek, lněného semínka a konopných semínek a získáte účinné kombo, které vám doplní potřebné omega-3. Konopné semínko se hodí na pečení, do smoothie, ranních kaší, granoly, ale posypat s ním můžete i salát. Dopřávejte si je pravidelně, aby bylo vaše tělo zdravé.

Proč je nutné dbát na dostatek omega-3?

Omega-3 mají mnoho důležitých vlivů, a to především na vaše kardiovaskulární zdraví, snižují riziko vzniku zánětu, posilují mozkové funkce, podporují zdraví kostí, duševní zdraví, kvalitu spánku a chrání před vznikem rakoviny. Proto je důležité si jejich přísun hlídat, zvlášť pokud jste vegan. Nechte se proto inspirovat dnešním článkem a zařaďte důležité potraviny do vašeho jídelníčku, abyste svému tělu dostatečný přísun omega-3 kyselin zajistili.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button