TOP protizánětlivé potraviny, které musíte přidat do vaší stravy
Zánět bývá často označován jako tichý vrah. Vaše tělo s ním bojuje, ale také dělá vše pro udržení rovnováhy. Někdy je těžké rozpoznat příznaky.
Zánět může být dobrá věc
Trochu zánětu je dobrá věc, hodně může být nebezpečné. Když jsme zraněni nebo nemocní, náš imunitní systém vytváří větší množství bílých krvinek. Akutní zánět je reakce organismu na cizí patogeny – chrání nás před poškozením.
Nebo… špatná věc
Chronický zánět způsobuje celou řadu problémů – kožní potíže, alergie, poruchy trávení, neurologické stavy, vysoký krevní tlak, cukrovka, bolest kloubů nebo autoimunitní onemocnění.
I když je těžké vyhnout se všem příčinám zánětu – stres, infekce, toxiny z životního prostředí, můžete jíst zdravou a vyváženou stravu, které pomáhají v boji proti chronickému zánětu.
Zařaďte do svého jídelníčku tyto potraviny:
-
Listová zelenina
Zelená listová zelenina obsahuje celou řadu antioxidantů, karotenoidů, flavonoidů a vitamínu C. Všechny tyto látky pomáhají chránit buňky před poškozením. Pro dosažení nejlepších výsledků je ideální jíst zeleninu syrovou.
-
Řepa
Obsahuje antioxidant betalin, který jí dodává barvu, ale také protizánětlivé účinky.
-
Brokolice
Kromě celé řady antioxidantů obsahuje draslík a hořčík. Vitamíny, flavonoidy a karotenoidy fungují v souladu s redukcí oxidativního stresu, snižují chronický zánět a riziko vzniku rakoviny.
-
Ananas
Kromě toho, že je vynikající a vysoce výživný, obsahuje bromelain – trávicí enzym, který redukuje imunitní odpověď vytvářející nežádoucí záněty. Také pomáhá v boji proti krevním sraženinám, čímž podporuje zdraví srdce.
-
Borůvky
Mají extrémně vysoký obsah antioxidantů a jsou velkým přínosem pro nervový systém a mozek. Pomáhají zlepšovat paměť a podpořit kognitivní funkce.
-
Rozinky
Tyto sladké drahokamy pomáhají snižovat růst typu bakterií, jež způsobují zánět při onemocnění dásní.
- Tučné ryby
Olejnaté ryby jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny prokazující potenciál ke snižování zánětů.
- Sladké brambory
Tato kořenová zelenina je bohatým zdrojem komplexních karbohydrátů, beta-karotenu, manganu, vitamínů B6 a C. Navíc je nabitá vlákninou. Společně tyto silné antioxidační živiny snižují zánět a iniciují hojivý proces v celém těle. Sladké brambory jsou natolik všestranné, že mohou být začleněny do dušených polévek či salátů nebo se mohou jíst samostatně jako příloha.
- Zelený čaj
Zelený čaj je často označován za nejzdravější nápoj na planetě. Je nabitý antioxidanty a živinami, které podporují zdravý život a dlouhověkost. Ukázalo se, že zelený čaj zlepšuje zdraví mozku , snižuje riziko vzniku rakoviny, zvyšuje metabolismus, snižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu, spaluje břišní tuk a zabíjí bakterie.
- Kokosový olej
Není pochyb o tom, že jste slyšeli něco o zázracích kokosového oleje. Jeho obrovské terapeutické vlastnosti byly již dlouho oslavovány lidmi tropů. Kokosový olej obsahuje silné protizánětlivé vlastnosti, které se vyskytují v jeho vysokém obsahu kyseliny laurové – stejné složky obsažené v lidském mateřském mléce. Kokosový olej podporuje metabolismus a má antibakteriální vlastnosti.
- Chia Seeds
Semena Chia se řadí mezi nejzdravější potraviny na zemi. Tyto drobná semena byla nedílnou součástí aztécké a mayské stravy a byla uctívána za svou schopnost zajistit udržitelnou energii. Jsou nabitá vlákninou, bílkovinami, omega-3 mastnými kyselinami a množstvím silných mikroživin. Flavonoidy a polyfenolové kyseliny, včetně kvercetinu, myricetinu a kaempferolu podporují oběh a celkové cévní zdraví.
- Extra panenský olivový olej
Panenský olivový olej poskytuje bohaté množství polyfenolů, které chrání srdce a cévy před zánětem. Olivový olej obsahuje mononenasycené tuky, které se v těle přeměňují na protizánětlivé látky, jež snižují riziko onemocnění, jako je astma a revmatoidní artritida.
- Koření s protizánětlivými účinky
Mezi koření s protizánětlivými účinky patří například skořice, oregáno, majoránka, šalvěj nebo tymián.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos