Úžeh a úpal: Jaký je mezi nimi rozdíl? A jak v takových případech reagovat?
Horké letní dny lákají k pobytu venku, opalování se a koupání. Nejednou se však může stát, že to s pobytem na sluníčku přepískneme a dostaví se nejen nevolnosti, ale také bolest hlavy a pocit únavy. Úpal a úžeh však sebou může nést další rizika, a to především pro skupiny osob, mezi které patří děti, nemocní a starší osoby. Jak od sebe úpal a úžeh rozeznat? A jaký je rozdíl v první pomoci?
Pozor na úpal
Pokud se například dlouho opalujete, pracujete na slunci a jste dlouhodobě vystaveni vyšším teplotám, vaše tělo může reagovat právě úpalem. Úpal je reakcí na vystavení organismu vysokým teplotám, a to i ve spojení s vlhkem. Problémem v tomto případě je porucha termoregulace organismu. Je-li tělo vystaveno vyšším teplotám, než je běžná tělesné teplota, tedy kolem 36-37 stupňů Celsia, není schopné se ochlazovat. Teplo se tak šíří orgány a tělo se přehřívá. V opravdu extrémních případech může dojít k otoku na mozku či srdečnímu infarktu.
Projevy a příčiny
Úpal doprovází příznaky, mezi které patří bolesti hlavy, závratě, zmatenost, nadměrné pocení, suchá pokožka, ale dostavit se můžete také zvracení. Příčinou může být již výše zmíněný pobyt v horkém prostředí, na sluníčku, kdy dochází k pocení a tedy i vylučování vody a minerálních látek.
Pomoc
Ihned zamezte působí tepla na organismus a postiženého umístěte do chladnějšího prostředí, třeba do stínu. Snažte se o postupné snižování tělesné teploty s pomocí chladnější vody či s pomocí zábalů. Ochlazujte však pomalu, ne vodou ledovou, aby nedošlo k šoku! Podávejte ztracené tekutiny, ideální jsou například minerálky či kokosová voda.
Dbejte na prevenci
Snažte se proto pobyt v horkém prostředí časově omezit, popřípadě si jej co nejvíce zpříjemnit, abyste se vyhnuli riziku úpalu. Pravidelně doplňujte tekutiny, dopřávejte si čerstvé ovoce a zeleninu, které obsahuje také dávku vody, omezte fyzickou námahu v horku a nezapomínejte ani na ochranu hlavy před slunečními paprsky. Pozor si na úpal dávejte především, čekáte-li například na někoho v horkém prostředí, musíte v takovém prostředí pracovat či víte, že vás pobyt v takovém prostředí čeká. Lepší je v tomto případě vždy dbát na prevenci.
Úžeh
Úžeh není zcela tím samým, co úpal. Úžeh je totiž přehřátím mozku, které bylo způsobeno silným slunečním zářením. Úžeh se někdy označuje také jako sluneční úpal. Úpal totiž můžete mít, i když nejste přímo na slunečním záření, například sedíte-li dlouho v rozehřátém automobilu, pracujete ve vyhřáté dílně apod.
Příznaky a příčiny
Příznaky u úžehu jsou velmi podobné těm u úpalu. Dostavuje se bolest halvy, pocit na zvracení, závratě i zmatenost. Objevit se však může také spálená kůže, a to vlivem slunečního záření. Příznaky se přitom mohou objevit až několik hodin potom, co jste se vystavovali slunečnímu záření, například v noci. Přímé působení slunečních paprsků na vaši hlavu totiž může vyvolat otok mozkových obalů, které doprovází výše zmíněné příznaky.
Prevence
Tím nejdůležitějším v prevenci úžehu je především chránit vaši hlavu, ať už pokrývkou hlavy, častým ochlazováním oblasti hlavy či namáčením vlasů. Důležitý je také dostatek tekutin a průběžné ochlazování organismu. nezapomeňte na ochranu pokožky používat i krém s UV filtrem.
Pomoc
Nutné je se přesunout do stínu, do chladnějšího prostředí. Přikládejte na hlavu chladné obklady a snažte se snižovat tělesnou teplotu. Podávejte také dostatek tekutin a je možné podat léky proti bolesti.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos