V předchozím článku jsme se zaměřili na pocit úzkosti a na to, co se děje s vaším tělem, pokud vás pocitu úzkosti provází delší dobu. Úzkost je spojena se stresem a negativními dopady na vaše zdraví. Je samozřejmé, že někdy cítíme úzkost a potřebujeme negativní pocity dostat pryč z těla. Dlouhodobý pocit úzkosti však vede k nezdravým dopadům na váš organismus. Zkuste se pocitu úzkosti zbavit spolu s dalšími tipy, které vám dnes přinášíme.
Nekonvenční léčba
Kromě úpravy vašeho jídelníčku, zařazení zdravých potravin, které jsou bohaté na komplex vitamínů B a omega-3 mastné kyseliny, můžete do své stravy zařadit některé přírodní doplňky stravy.
Ashwagandha
V Česku ji najdete pod názvem Ašvaganda, jde o indický ženšen, který má zázračné účinky na psychické problémy. Je využívána v ajurvédě jako lék na léčbu astmatu, lupénky, revmatismu, arteriosklerózy, ale má také vliv na zpomalení procesů stárnutí. Její vliv se dotýká také vašeho psychického zdraví. Je to adaptogen, který má protizánětlivé účinky a působí jako velmi mírné sedativum. Podporuje odolnost organismu ve chvílích fyzického i psychického stresu.
Kava kava kořen
Kava kava či také Pepřovník opojný je bylina, která je svým původem z ostrovů v jižním Pacifiku. Používá se z ní kořen, který seženete v mleté variantě i u nás. Látky, které mletý kořen obsahuje, pomáhají organismu zbavit se stresu, úzkosti, svalového vypětí a nespavosti. Má podobné účinky jako například náš kozlík lékařský či chmel. Pomůže vám zbavit se úzkosti a navodit klidný spánek.
GABA
Gaba, kyselina gama- aminomáselná, je aminokyselina, která je zodpovědná za snížení pocitů úzkostlivosti, uklidňuje nervový systém a uvolňuje svaly. Používá se při léčbě mnoha stavů, jako je právě stav úzkosti, příznaků PMS, zmírnění nespavosti, stabilizace krevního tlaku, léčbě ADHD či na zmírnění bolestí. GABA je inhibiční neurotransmiter, který má mírné sedativní účinky a pomáhá uklidnění organismu.
Hořčík
Hořčík hraje ve vašem těle nepostradatelnou roli a je nesmírně důležitý pro mnoho procesů v těle. Pokud se potýkáte s úzkostí, může být jednou z příčin také nedostatek hořčíku ve vašem těle, který uvolňuje svalový aparát a uklidňuje nervový systém. Hořčík se běžně používá v boji proti úzkosti, podporuje dobré trávení, zbaví vás bolestí svalů a křečí.
Komplex vitamínů B
Komplex vitamínů B pomáhá bojovat proti stresu a stará se o stabilizaci vaší nálady. Zvláště vitamín B6 je přírodním lékem na úzkost, jelikož zlepšuje náladu, vyrovnává hladiny cukru v krvi a udržuje váš nervový systém zdraví. Nedostatek vitamínu B6 ve vašem těle se může projevovat úzkostí, podrážděností, depresí, změnami nálad, bolestí svalů a únavou. Vitamin B12 je důležitým doplňkem při chronickém stresu, poruchách nálady a depresi. Pomáhá zlepšit koncentraci, vyrovnává energetickou hladinu a umožňuje správnému fungování nervového systému.
Éterické oleje
Od úzkosti vám pomohou také účinky éterických olejů. Ty jsou běžně dostupné a jsou skvělé jako doprovodná léčba. Navíc je můžete běžně užívat doma i ve své kanceláři. Stačí je nakapat do svého krému na ruce, aromalampy či difuzéru.
Levandulový olej
Tato bylina je proslavená svými uklidňujícími účinky na lidský organismus. Pomáhá snižovat pocity úzkosti, uvolňuje tělo i mysl. Inhalace levandulového oleje vyvolává pocit klidu, zmírňuje příznaky úzkosti, nervozity, bolesti hlavy a svalů. Pokud jste v práci či na cestách, vezměte si levandulový olej sebou, nakapejte 3 kapky oleje a namažte s ním krk a zápěstí. Esenciální olej vám pomůže se uvolnit. Přidávejte olej i do rozprašovačů, aromalamp či své koupele.
Římský heřmánek
Esenciální olej z heřmánku je také používán na zklidnění nervů a léčbu úzkosti. Působí jako mírné sedativum. Inhalace římského heřmánku funguje jako stimulace úzkostných příznaků. Aplikujte ho stejně jako levandulový esenciální olej.
Životní styl
Důvodem úzkosti může být nejen nezdravé stravování, nadměrná konzumace kávy a alkoholu, nedostatek přísunu vitamínů, ale také nedostatečné fyzická aktivita, která je nesmírně důležitá pro zdravý a vyvážený život.
Pravidelná fyzická zátěž
Prevencí vzniku úzkosti je také pravidelná fyzická aktivita, která pomáhá zlepšovat kvalitu spánku, snižuje riziko vzniku zánětu v těle, vyrovnává energetickou hladinu, uvolňuje stres a v neposlední řadě zvyšuje vaše sebevědomí. Sami jistě znáte ten nesmírně příjemný pocit, který následuje po běhu či cvičení.
Relaxace a meditace
Pokud budete žít v neustálém stresu a vypětí, brzy přijde pocit vyhoření a deprese. Pravidelná relaxace, ať už ve formě mírné fyzické zátěže, plavání, meditace, masáží či odpočinku u knihy, vám pomůže zabránit vzniku úzkostlivých stavů. Najděte si formu relaxace, která vyhovuje právě vám.
Podpora
Tím, co vám ve chvílích úzkosti, strachu a stresu pomůže nejvíce, je podpora vašich blízkých. Udržujte s nimi dobré vztahy, myslete na ně a nebuďte sobečtí. Podpora je jednou z nejdůležitějších věcí, které vás v životě mohou zachránit.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos