Minerály

Vitamín B5: stavební kámen zdravé výživy

Dost často se mu také nazývá kyselina pantotenová, ale málokdo jej zná jako „antistresový“ vitamín. Vitamín B5 je v podstatě základní stavební prvek, který najdete v potravinách i jako doplněk stravy.

Je součástí komplexu vitamínu B, kam se mimo jiné řadí také vitamín B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), vitamín B6 (pyridoxin), vitamín B7 (biotin), vitamín B9 (kyselina listová) a vitamín B12 (kobalamin).

Proč bychom měli užívat B-komplex?

B komplex napomáhá tělu zpracovávat cukry, tuky a bílkoviny. Díky nim je naše pokožka nádherně zářivá, vlasy pevné, oči zdravé a játra posílená. Rovněž se podílí na správné funkčnosti nervové soustavy a hraje stěžejní úlohu při tvorbě červených krvinek – zvyšuje hladinu červeného krevního barviva (hemoglobin).

Vitamíny B se rozpouští ve vodě, a tak nejsou v těle zásobárnou. Nedostatek samotného vitamínu B5 je spíše sporadický, ale může se projevit nespavostí, podrážděností, únavou nebo depresemi.

Jak vitamín B5 ovlivňuje naše zdraví?

Rozdělme si jeho účinky na několik oblastí:

Orgánové a duševní zdraví

Jak jsme již korespondovali na začátku, vitamín B5 podporuje také zdraví pokožky. Hojí a zaceluje rány, tudíž je jeho indikace vhodná rovněž po operacích. Společně s dávkami vitamínu C podporuje rychlejší rekonvalescenci.

Mezi další ozdravné procesy můžeme zahrnout řízení hormonů nadledvin. Vitamín B5 prokazatelně zmírňuje stres. Pomáhá taktéž zlepšit duševní stavy jako úzkost a depresi. Kdo tedy touží mít jasnější mysl, nechť sáhne po vitamínu B5.

Uspokojivé výsledky přináší užívání vitamínu B5 i v případě srdce. Udržuje jeho fyziologii a současně reguluje cholesterol, aby se neucpávaly tepny. Je výborným prostředkem ke kompenzaci krevního tlaku.

Celková prospěšnost na organismus

Vitamín B5 bojuje proti únavě a podílí se na bezchybném vzhledu nestárnoucí pleti. Brání také ztrátě pigmentu z vlasů. Buduje imunitu a je významný při infekcích a nemocích.

Mezi další benefity je jeho úspěšnost v konkrétních kazuistikách, např. u astmatiků, autistů a parkinsoniků.

Jak tyto všechny výhody čerpat? Jednoduše, zařaďte vitamín B5 do stravy!

Zdroje vitamínu B5

Vitamín B5 lze nalézt ve velkém množství potravin. Pozor však na jejich úpravu. Platí tu, že nejvíce vitamínu B5, je v čerstvém masu a zelenině. Pokud si tedy rádi dopřáváte konzervované nebo mražené polotovary, nemůžete očekávat extra velkou porci tohoto ani jiného vitamínu.

Top potraviny s vitamínem B5

  • hovězí, kuřecí, krůtí a kachní maso, losos, humr
  • kukuřice, kapusta, brokolice, rajčata, zelí, avokádo, hrášek, luštěniny, sladké batáty, sójové boby, houby
  • vejce – žloutky, mléko, sýr, celozrnné pečivo, snídaňové cereálie
  • arašídy, slunečnicová semínka, pšeničné klíčky, ořechy

Z toho jasně vyplývá, že rostlinné a živočišné potraviny obsahují kyselinu pantotenovou v dobře dostupném množství. Hladina vitamínu B5 se u zdravých jedinců z drtivé většiny nikterak neprokazuje. Pokud už byste chtěli vědět, jak na tom s vitamínem B5 skutečně jste, vylučuje se močí a koluje také v krvi.

Zdroj náhledových obrázků: unsplash.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button