MinerályPrevence

Proč potřebujeme ve stravě nikl?

Nikl patří mezi stopové prvky a jakožto minerál je v optimálním množství pro naše zdraví velmi potřebný. Nikl hraje významnou roli při využitá kyseliny listové a vitamínu B12.

Oba tyto faktory snižují míru výskytu srdečních nemocí a mozkových příhod. Nikl je dáván do souvislosti se zlepšením hodnot krevního tlaku a správným fungováním stresových hormonů – adrenalinu a noradrenalinu. Stimuluje tvorbu mateřského mléka, zpozornit by tedy měly i kojící ženy.

Absence niklu může následně souviset také se špatnou absorpcí železa a metabolismu vápníku.

Našemu tělu stačí poměrně nízké dávky oproti jiným minerálům

Pokud budeme hovořit o hraničních hodnotách niklu, pak je nutné udržovat hladinu jen mezi 25-35 mg denně (některé literární zdroje uvádí i méně).

Kde nalezneme jeho zdroj?

Jedná se především o suroviny v podobě ořechů, luštěnin – hrášek, fazole, obilovin, čokolády a mořských plodů. Nikl není potřeba doplňovat substituční terapií.

Pozor na citlivé jedince s alergií na nikl

Pokud k tomuto stavu dojde, člověka začne svědit pokožka, plnit se tekutinou a vytvářet puchýřky. Nikl je ve vyšších dávkách toxický! Pokud jste na nikl vnímavější, jezte v přiměřené míře výše zmiňované potraviny, vylučte ze stravy konzervované produkty a pozor si dejte i na vaření v nádobí obsahující nikl včetně nerez oceli.

Nedostatek niklu se projeví jako:

  • snížený krevní tlak
  • vysoká hladina krevního cukru
  • onemocnění jater
  • anémie
  • deprese

Nadbytek niklu naopak přesným opakem a v konečném důsledku může také přispět ke vzniku angín, astmatu a nevolnosti.

Nikl pod drobnohledem

Jestliže se zaměříme na nikl, je rozhodující pro určité funkce těla, jenž z drtivé většiny probíhají na buněčné úrovni a zajišťují biologické procesy.

Je považován za nezbytně nutnou mikroživinu. Je antagonistou vitamínu E a může tedy zapříčinit podobné stavy jako při nedostatku tohoto vitamínu.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button