Nikl patří mezi stopové prvky a jakožto minerál je v optimálním množství pro naše zdraví velmi potřebný. Nikl hraje významnou roli při využitá kyseliny listové a vitamínu B12.
Oba tyto faktory snižují míru výskytu srdečních nemocí a mozkových příhod. Nikl je dáván do souvislosti se zlepšením hodnot krevního tlaku a správným fungováním stresových hormonů – adrenalinu a noradrenalinu. Stimuluje tvorbu mateřského mléka, zpozornit by tedy měly i kojící ženy.
Absence niklu může následně souviset také se špatnou absorpcí železa a metabolismu vápníku.
Našemu tělu stačí poměrně nízké dávky oproti jiným minerálům
Pokud budeme hovořit o hraničních hodnotách niklu, pak je nutné udržovat hladinu jen mezi 25-35 mg denně (některé literární zdroje uvádí i méně).
Kde nalezneme jeho zdroj?
Jedná se především o suroviny v podobě ořechů, luštěnin – hrášek, fazole, obilovin, čokolády a mořských plodů. Nikl není potřeba doplňovat substituční terapií.
Pozor na citlivé jedince s alergií na nikl
Pokud k tomuto stavu dojde, člověka začne svědit pokožka, plnit se tekutinou a vytvářet puchýřky. Nikl je ve vyšších dávkách toxický! Pokud jste na nikl vnímavější, jezte v přiměřené míře výše zmiňované potraviny, vylučte ze stravy konzervované produkty a pozor si dejte i na vaření v nádobí obsahující nikl včetně nerez oceli.
Nedostatek niklu se projeví jako:
- snížený krevní tlak
- vysoká hladina krevního cukru
- onemocnění jater
- anémie
- deprese
Nadbytek niklu naopak přesným opakem a v konečném důsledku může také přispět ke vzniku angín, astmatu a nevolnosti.
Nikl pod drobnohledem
Jestliže se zaměříme na nikl, je rozhodující pro určité funkce těla, jenž z drtivé většiny probíhají na buněčné úrovni a zajišťují biologické procesy.
Je považován za nezbytně nutnou mikroživinu. Je antagonistou vitamínu E a může tedy zapříčinit podobné stavy jako při nedostatku tohoto vitamínu.
Zdroj náhledových obrázků: Pixabay.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos