Víte, jaké jsou nejvzácnější barvy očí?
Barva očí o vás může mnohé prozradit. Jaké odstíny jsou těmi vůbec nejvzácnějšími a kolik lidí na světě je má?
Co ovlivňuje barvu očí?
Než se pustíme do vyjmenovávání těch vůbec nejvzácnějších barev očí, pojďme si vyjmenovat faktory, které na ně mají vliv.
- Velkou roli hraje melanin, což je pigment v duhovce. Čím více melatoninu máte, tím jsou vaše oči tmavší a naopak.
- Na barvu vašich očí má vliv také to, kde žijete a odkud pocházíte. Je pravidlem, že lidé u rovníku mají tmavší barvu kůže a očí, zatímco ti, kteří pocházejí z oblastí daleko od rovníku mají světlejší kůži i oči.
- Rozhodující je také genetika.
Zelené oči
Kolik lidí, kteří mají zelené oči, znáte? Pokud jich dokážete vyjmenovat hned několik, máte poměrně štěstí. Zelená barva očí se totiž vyskytuje pouze u 2 % světové populace. Nejčastěji mají zelené oči lidé pocházející z Irska, Skotska a Skandinávie. Zelená barva očí je vzácná díky tomu, že je výsledkem malého množství melaninu v duhovce a roli hraje také takzvaný Rayleighův rozptyl, neboli rozptyl světla v duhovce. Protože zelené oči nejsou příliš časté, není nijak překvapivé, že jsou považovány za jedny z nejatraktivnějších.
Šedé oči
Velice vzácné jsou také šedé oči. Nejčastěji je mají lidé pocházející z východní Evropy. Ačkoliv na první pohled mohou vypadat modře, při bližším zkoumání je skutečně možné si všimnout toho, že jsou šedé. Jestli nikoho s šedýma očima neznáte, není to překvapivé, neboť se vyskytují jen u 1 % populace.
Červené a fialové oči
Podivuhodný je fakt, že někteří lidé mají fialové, růžové a červené oči. Ačkoliv fanoušci upírů by mohli namítnout, že růžové a červené oči mají lidé, kteří pijí ostatním krev, tyto netypické barvy očí se objevují u lidí, kteří trpí albinismem a mají nedostatek melaninu. Červený až fialový odstín je dán prosvítáním krevních cév, jež se nacházejí v zadní části oka. Odhaduje se, že růžové, červené a fialové oči má méně než 0,01 % světové populace.
Jantarové oči
Nejrozšířenější barvou očí na světě je hnědá. Ovšem jeden její odstín, konkrétně ten jantarový, patří naopak k těm nejméně rozšířeným. Jantarové oči vznikají díky lipochromu, což je pigment, jenž je zodpovědný za světlé barvy očí.
Modré oči
Čekali jste v seznamu nejvzácnějších barev očí také modrou? Tato barva je mnohem rozšířenější, než jste si možná mysleli. Modré oči totiž má 8 až 10 % lidské populace. S modrýma očima se navíc rodí většina miminek. Přestože tedy modrookých lidí je na světě maximálně deset procent, jedná se o druhou nejrozšířenější barvu očí na světě. Zajímavé také je, že všichni lidé s modrýma očima mají společného jednoho předka, u něhož se projevila genetická mutace, jež má za následek modré zbarvení očí.
Heterochromie
S barvou očí úzce souvisí také heterochromie. Tento pojem pochází z řečtiny a vznikl spojením slov heteros (jiný) a chroma (barva). Jedná se o jev, kdy má jedinec dvě různě barevné oči nebo jedno jeho oko v sobě obsahuje více barev než druhé. Příčinou tohoto jevu je zpravidla mutace genu, jenž je zodpovědný za rozmístění melaninu. Někdy může být heterochromie následkem zranění a dokonce se může jednat také o příznak nějaké nemoci. Heterochromie se objevuje přibližně u 2 % lidské populace, mnohem častější je ale u jedné konkrétní psí rasy. Husky mají k výskytu heterochromie větší genetické predispozice, než jiná zvířata. Vědci se zabývají studiem nejen toho, proč mají huskyové často každé oko jiné, ale zaměřují se také na výzkum toho, proč má tato psí rasa modré oči.
Barva očí a zdraví
Protože některé vědce fascinuje spojitost mezi barvou očí a zdravím, bylo provedeno hned několik studií.
- Podle jedné z nich je u jedinců se světlýma očima větší pravděpodobnost výskytu makulární degenerace, která je spojena s rakovinou očí a jejich okolím.
- Další výzkum hovořil opět ve prospěch lidí, kteří mají tmavé oči. Podle této studie totiž u lidí s hnědýma očima hrozí menší riziko ohluchnutí.
- Další studie tvrdí, že ženy se světlýma očima mají příjemnější přirozený porod, neboť údajně lépe snášejí bolest.
Závěry všech těchto studií je ale nutné brát s rezervou, protože nebyly provedené na tak velkém vzorku jedinců, aby mohly být jejich závěry brány jako věrohodné.
Barva očí a věk
Co ale věrohodné je, je změna barvy očí s přibývajícími léty. Pokud například trávíte hodně času na slunci a nenosíte ochranné pomůcky a sluneční brýle, mohou se vám v duhovce objevit hnědé skvrny. Nejčastěji ale k změně barvy očí dochází v prvních letech života.
Barva očí a nemoci
Z očí se dá vyčíst mnoho věcí, včetně nemocí. Jaké choroby je možné vyčíst z očí?
- Změna barvy očí je spojena například s šedým zákalem. Z názvu této nemoci je patrné, do jaké barvy se vám mohou oči zbarvit.
- Další nemocí, která je spojena se změnou barvy očí, je zánět. V případě, že vás postihne zánět duhovky, vaše oči změní barvu na zelenou. Zelená barva se pojí také s úrazy. Dojde-li u vás k poranění oka, pravděpodobně vám duhovka zezelená.
- Pokud je vaše bělmo zbarvené do žluta, měli byste se objednat na vyšetření jater.
Rozhlížejte se dobře okolo sebe a zkoumejte barvu očí ostatních lidí. Šance, že potkáte někoho se zelenýma, šedými či červenýma očima je malá, ale rozhodně ne mizivá. Barvy očí fascinovaly již naše předky a je přirozené, že nás fascinují dodnes a snažíme se je spojovat s povahovými rysy a náchylností k některým chorobám.
Zdroj textu: www.verywellhealth.com, www.optical-academy.com
Zdroj foto: www.freepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos