Ostatní

Víte, proč vás pes olizuje?

Majitelé psů to jistě znají. Vrátíte se domů a váš mazlíček již vyčkává za dveřmi. Jakmile vás spatří, kňučí, skáče a olizuje. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, proč vás váš pes olizuje? Jelikož neumí mluvit, je to jejich způsob komunikace. Olizování má ale více významů.

Náklonnost

Psi jsou láskyplní živočichové, které vám svou přízeň ukazují mnoha způsoby. Jedním z nich je i olizování. Jakmile nás pes olizuje, v mozku se mu začíná uvolňovat endorfin, který pejska uklidňuje a dělá ho veselého. Náklonnost je jeden z hlavních důvodů, proč nás čtyřnohý mazlíček olizuje.

Komunikace

Kromě štěkání, vrtění ocáskem a kňučením, se nám i olizováním snaží psi něco sdělit. Můžou touto formou něco vyžadovat, ať už je to jídlo, voda, nebo že by chtěl na procházku. Ať je to cokoliv, měli bychom se naučit interpretovat, co jeho chování znamená.

Pozornost

Jelikož pes miluje bez ohledu na to, jací jste, je možné, že olizováním si vyžaduje vaši pozornost, které se mu nedostává. Stačí ho na oplátku pomazlit, pohladit a dát mu najevo svou lásku.

Podřízenost

Stejně jako u jiných zvířat, které žijí ve smečkách, i u psa může olizování znamenat gesto, že jste dominantním členem, a že je vám podřízený. Pes vám tímto ukazuje, že vy jste jeho páníček, kterého poslouchá, a kterému je zavázán.

Průzkum

Psi používají svůj nos a jazyk také k tomu, aby zkoumali objekty jak živé, tak neživé. Stejně jako jsme my ve spojení se světem skrz naše smysly, psi používají svou chuť pro identifikaci a rozpoznání věcí kolem nich. Můžou vás olizovat, aby lépe poznaly váš pach a vaši chuť a lépe vás tak identifikovali.

Zvyk

Pokud svého pejska podporujete v olizování, pes předpokládá, že je to činnost, kterou by měl vykonávat. Tento zvyk opakuje tak často, že se stane jeho zvyklostí. V případě, že však vašeho psa odrazujete od olizování, odvykne si na tento pud a olizovat vás nebude.

Jakmile vás pes začne olizovat, nejspíš chce sdělit jednu z věcí, o které jsme výše psali. Máte-li rádi pocit, že vás pejsek olizuje a ukazuje vám tím jeho náklonnost, odměňte ho vaší přízní. V případě, že se vám tento psí zvyk nelíbí, ignorujte to a odcházejte vždy, když to pes začne dělat. Tak se nenásilnou formou naučí, že olizování není tím, čím vás uctí.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button