Rady a tipy

Vyhněte se těmto 12 nebezpečným návykům před spaním

Asi nikoho nepřekvapí fakt, že pokud máte nekvalitní spánek nebo spánkový deficit, vaše tělo trpí únavou a lehce podlehne nemocem. Pojďme si ale ukázat, jaké návyky před spaním jsou nejhorší.

 1. Před spaním pijte jen minimálně. Plný močový měchýř vás může během noci vyhnat 2-3 krát na záchod.
 2. Vyhněte se odpolednímu dvacetiminutovému „šlofíku“. Měli byste svůj mozek naučit odpočívat ve večerních hodinách a nedohánět to přes den.
 3. Zapomeňte na telefon, notebook či tablet před spaním. Tato elektronika totiž narušuje váš spánek a usínání svým nepřirozeným jasem.
 4. Před spaním čtěte jen klidnou knihu bez akční zápletek. Může se vám stát, že se do knihy moc začtete nebo vám rozhodí emoce natolik, že se vaše tělo rozhodne neodpočívat.
 5. Pokud disponujete elektrickým budíkem s displejem, světlo by nemělo být příliš jasné. I když se vám může zdát, že tak slabé světlo vás neprobudí, ve skutečnosti značně ovlivňuje kvalitu vašeho spánku.
 6. Pokud je to možné, spěte na kvalitní matraci. Správná podložka je totiž pro kvalitní spánek nesmírně důležitá.
 7. Jezte nejdéle dvě hodiny před spánkem. Ulehat s plným žaludkem zapříčiní špatné trávení a pozdější nadýmání a neklidnou noc.
 8. Pokud rádi cvičíte ve večerních hodinách, neměli byste cvičit déle, než tři hodiny před tím, než se rozhodnete ulehnout. Váš tep by nemusel být klidný a vám by se mohlo špatně usínat.
 9. Ujistěte se, že když jdete spát, nemáte studené nohy. Pokud ano, snažte se chodidla nějakým způsobem zahřát, nebo si na noc vezměte teplé ponožky.
 10. Každý den byste měli usínat ve stejnou hodinu, i o víkendech. I když  to někdy nemusí vyjít, snažte se, aby to nebylo časté.
 11. Vaše poslední káva by měla být čtyři hodiny před spaním. Kofein plní tělo energií a podporuje zvýšenou funkci mozku, která není žádoucí při spánku.
 12. Neusínejte na zádech, ani na břiše, ale na bocích. Tyto dvě polohy totiž způsobují bolesti šíje a zad.

Většina těchto rad je známých, ale často opomíjených. Dodržujte je a uvidíte, že spánek bude kvalitnější a vaše dny lepší.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button