Rady a tipy

Jak vyzrát na hormony při cestování

Pro některé z nás cestování znamená zábavná každoroční dovolená. Pro jiné je to nedílná součást jejich života a kariéry. Ať už je pro vás cestování je čímkoli, rozhodně může zamíchat s vašimi hormony.

Existuje nespočet důvodů, proč tomu tak je. Například je tu zvýšený stres. Dokonce i lidé běžně cestující letadlem, často pociťují, že i samotná cesta na letiště a včasný nástup do letadla může být velice stresujícím zážitkem. Také je tu změna v druhu jídla, které budete konzumovat, změna spánkových návyků, a narušení způsobené přechodem do jiných časových zón. Stačí jeden z těchto faktorů, aby nastal hormonální výkyv. Není také nic neobvyklého, že všechny dohromady hrají svou roli zároveň.

Všichni jistě víte, že pásmová nemoc (jet lag) a „sociální“ jet lag (když vedete dobrovolně chaotický a neuspořádaný životní styl) zvyšují rizika cukrovky, vysokého tlaku, nabrání na váze, úzkosti, a deprese. Když cestujeme skrze časové zóny, narušujeme náš cirkadiánní rytmus (biorytmus). To vede k abnormálně vysokému a špatně načasovanému uvolnění stresového hormonu kortizolu. To vede k ovlivnění produkce a příjmu thyroidních hormonů. Tyto hormony mění rytmus uvolňování hormonů gonadotropinů z hypofýzy, což může pozměnit produkci našeho estrogenu a progesteronu a narušit menstruační cyklus – výsledkem budou nepravidelná menstruace nebo dokonce vynechání periody.

Přidejte do rovnice zvýšený stres, změny v jídelníčku (jak v potravinách, tak v načasování), narušený spánkový režim, a získáte skvělý recept na hormonální chaos. Navíc jenom létání samo o sobě může pozměnit mikroflóru ve střevech, což může vyústit v zánětlivost a postihnout vaše hormony. Není však proč si zoufat! Stačí sledovat pár jednoduchých kroků a vaše hormony budou fungovat jako správně namazaný stroj.

Jak předejít hormonálnímu zmatku

  1. Snažte se jíst zdravě – Konzumujte hodně zeleniny a jenom malé množství zdravých živočišných produktů. Jezte pouze dvě jídla denně – maximálně tři, a to jen pokud opravdu musíte. Načasujte si jídla, abyste obnovili váš běžný režim.
  2. Spánkový režim – Je důležité, abyste již spali před jedenáctou večerní a získali alespoň sedm až osm hodin spánku.
  3. Den před dlouhou cestou trénujte krátkodobé hladovění a spánkovou deprivaci – Pro cesty dlouhé deset hodin a více, je toto dobrá metoda, jak tělo navyknout na novou časovou zónu. Nenechte se zviklat únavou a hladem, pokud podlehnete, budete se hůř přizpůsobovat, zejména pokud cestujete do dalekých zemí, kde je o několik hodin posunutá časová zóna.
  4. Meditace a esenciální oleje – Meditace a relaxace snižují úroveň stresu v těle, stejně jako některé zklidňující esenciální oleje (levandule, cedr, geránium, heřmánek, myrta, šalvěj), kterými si můžete potřít chodidla.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button