PrevencePřírodní léčba

Zázračné účinky pití čaje z citronové trávy

Citronová tráva je vysoká rostlina, jak jinak, než s citronovou vůní a chutí. Jedná se o běžnou přísadu v thajské kuchyni. Esenciální olej z citronové trávy se používá v aromaterapii k osvěžení vzduchu, snížení stresu a povznesení nálady. Citronová tráva je také vhodná jako lék na zlepšení spánku, zmírnění bolesti a zvýšení imunity. Jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak si vychutnat citronovou trávu, je čaj.

Obsahuje mnoho fytochemikálií, jako jsou polyfenoly, terpeny, třísloviny, flavonoidy a látky přispívající k silnému antioxidačnímu efektu. Díky těmto skvělým vlastnostem předchází stárnutí buněk, makulární degeneraci, chrání srdce, zlepšuje střevní průchodnost, snižuje výskyt mozkových chorob a dokonce má i protirakovinné účinky. Navozuje také pocit pohody a klidu.

Připravte si tento lahodný čaj

K přípravě čaje z citronové trávy se doporučují pouze jeho listy, suché i čerstvé, protože je to ta část rostliny, která vlastní všechny příznivé látky. Postup je velice snadný, stačí přelít tři listy citronové trávy vroucí vodou v jednom šálku. Nechá se několik minut stát řádně zakryté. Pít se mají cca 3 až 4 hrnky denně. Větší množství raději ne, zpomaluje srdeční rytmus a vede k poklesu krevního tlaku.

Antioxidační, antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti

Antioxidanty napomáhají zabránit dysfunkci buněk uvnitř koronárních tepen. Antimikrobiální vlastnosti léčí orální infekce a dutinu ústní. Esenciální olej z citronové trávy působí proti bakteriím typu Streptococcus mutant, který je nejvíce zodpovědný za zubní kaz. Říká se, že sloučeniny obsažené v listech citronové trávy pomáhají zastavit uvolňování určitých markerů způsobujících zánět v těle.

Proti rakovině

Citral v citronové trávě vlastní silné protirakovinné schopnosti. Vyvolává buněčnou smrt a posiluje imunitní systém, aby se tělo lépe vyrovnalo v boji proti rakovině. Čaj z citronové trávy se někdy používá jako adjuvantní léčba během chemoterapie a ozařování. Měl by se používat pouze pod vedením onkologa.

Mezi další prověřené účinky patří rovněž účinnost proti žaludečním vředům, diuretické vlastnosti spojené s častějším močením a vyplavováním přebytečné vody a sodíku, snižuje cholesterol, též nastartuje metabolismus. Kdo chce tedy současně s těmito zdravotními benefity i zhubnout, může čaj okusit i jako detoxikační kúru.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button