Na nejvyšších příčkách seznamu světově nejzdravějších potravin nacházíme ovoce a zeleninu, která je bohatým zdrojem vitamínů, minerálů, má silné antioxidační účinky a přináší zdravotní výhody. Na čerstvé bylinky se v této spojitosti často zapomíná a přitom jsou stejně důležité pro zdravou výživu jako ovoce a zelenina.
Máta má opravdu vysokou antioxidační schopnost a pokud se naučíte přidávat čerstvé bylinky do vašich pokrmů, určitě prospějete nejen změně ve vaší kuchyni, ale i vašemu zdraví.
Zázračná máta
Máta označuje rod aromatických bylin, mezi které patří 15-20 typů rostlin, včetně máty peprné a kadeřavé. Máta se přidává do řady výrobků. Například mátový olej je často používán v zubní pastě, žvýkačkách, přidává se do cukroví a kosmetických výrobků, zatímco listy sušené nebo čerstvé se používají jako přísada do čaje či do potravin. A víte proč?
Co vše máta skrývá?
Máta obsahuje především silice, třísloviny, flavonoidy a fenoly. Má vlastnosti, které mají velice příznivé účinky na lidský organismus. Obsahuje mentol, který se používá k léčebným kúrám i pro výrobu mastí. Máta přináší jemné a osvěžující aroma, toho se využívá při přípravě salátů a omáček, kde máta slouží v syrovém stavu jako ochucovadlo. Vydestilované aromatické složky se používají pro výrobu vonných látek používaných v kosmetice a potravinářství.
Zdravotní přínos máty
Máta obsahuje antioxidant známý jako kyselina rozmarýnová, která by měla účinně bojovat proti sezónním alergickým projevům. Kyselina rozmarýnová má protizánětlivé účinky. Máta se používá také při léčbě revmatismu, žlučníkových kamenů, bolesti nervů, nevolnosti, při průjmech či při zvonění v uší. Neměla by se však užívat během těhotenství.
Kojení
Přestože kojení může být přírodní a nádherný zážitek pro každou maminku, může časem dojít k poškození a bolestem bradavek. Podle studií bylo dokázáno, že výluh z máty peprné je účinný v prevenci proti bolestem bradavek a poškození bradavek u kojících prvorodiček.
Proti nachlazení
Máta obsahuje také látku zvanou mentol, který účinně pomáhá rozbít hleny a bojuje tedy proti projevům nachlazení. Máta je také účinná v kombinaci s čajem pro zmírnění bolesti v krku.
Máta na žaludek
Máta je uklidňující bylina, která se používá již tisíce let k pomoci s žaludeční nevolností nebo na zažívací potíže. Podporuje vylučování žaludečních šťáv a tvorbu žluči. Navíc ji můžete používat při problémech s nadýmáním či nechutenstvím. Užívá se také při příznacích dráždivého tračníku i při dalších poruchách trávení. Máta výrazně působí na funkci střev a uvolňuje křeče. Zastavuje také zvracení a pomáhá od koliky. Pokud vás tedy trápí nějaký ze zmíněných problémů, připravte si čerstvý mátový výluh nebo střevní čaj, který většinou mátu obsahuje. Vrátí se vám i ztracená chuť k jídlu.
Účinné látky
Listy máty obsahují až 2% silic, z nichž je nejsilněji zastoupena silice mentolu a menthonemu. Její účinky jsou silné, obsahuje totiž přibližně 40 účinných látek. Právě proto je její chuť natolik pronikavá, palčivá, větrová a příjemně chladivá.
Nutriční obsah máty
Dvě polévkové lžíce máty vám nabízí 2 kalorie, 0,12 g bílkovin, 0,48 g sacharidů a 0,03 g tuků, také 0,30 g vlákniny. Máta obsahuje také malé množství draslíku, hořčíku, vápníku, fosforu a vitaminu C a A.
Jak mátu užíváme?
Mátu můžete použít zevní cestou i vnitřní. Na problémy s žaludkem či na nachlazení používáme samozřejmě vnitřní cestu, léčení probíhá mátovým čajem, mátovým sirupem nebo domácím mátovým likérem. Zevně používáme mátový olej či mátový nálev jako účinné kloktadlo. Mátovým olejem potírejte ekzém či bolavá místa.
Domácí mátový likér
Připravte si doma mátový likér. Stačí, když smícháte mátové listy s 0,75 l alkoholu. Ideální je samozřejmě světlý alkohol, tedy vodka nebo slivovice. Tři dny necháte tento zázrak stát na slunci a poté scedíte a smícháte s cukerným roztokem (200 g cukru a voda). Takto promíchaný likér skladujte v chladu a denně vypijte přibližně jednu sklenku.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos