Rady a tipyZdraví

Zdravotní výhody fenyklového čaje

Fenyklový čaj je jako léčivý nápoj používán již od dob starých Řeků. Pro ty, kteří mají problémy s trávicím traktem, nadýmáním a plynatostí je šálek fenyklového čaje nejúčinnější spásou. Fenykl snižuje zápach z úst a působí antibakteriálně.

Z historického hlediska spadá používání fenyklu až do starověkého Řecka a Říma, kde býval tradičně využíván při oslavných rituálech přírody. Řečtí lékaři předepisovali tento čaj kojícím matkám ke zvýšení produkce mateřského mléka. Ve starověkém Egyptě, Indii a Číně byl zase pomocníkem při uštknutí hadem, či bodnutí hmyzem. Jak ale dokáže pomoci fenyklový čaj?

Zdravotní výhody fenyklového čaje

Pálení žáhy

Jedna z nejběžnější aplikací fenyklu je jako první pomoc při pálení žáhy. Jeden šálek fenyklového čaje, nebo žvýkání semene fenyklu, tlumí příznaky s poruchou trávení, zmírňuje bolest a pálení.

Ženské zdraví

Fenykl obsahuje olej, který má velmi podobné vlastnosti jako estrogen. Díky tomu je používán v tradiční čínské medicíně při léčbě hormonálních problémů. Látky z této rostliny zvyšují libido a stimulují produkci mléka u kojících matek. Dobrým pomocníkem může být i pro zmírnění menstruačních bolestí, či příznaků menopauzy.

Zlepšuje trávicí trakt

Fenyklový čaj je často doporučován proti křečím v žaludku a břichu obecně. Jeho výtažek dokáže snado uvolnit trávicí trakt a zmírnit bolesti a plynatost. Esenciální olej z fenyklu podporují trávení potravin. Dokonce zmírňuje škytavku a průjem.

Zabíjí vnitřní parazity

Pravidelné užívání fenyklového čaje značně snižuje kyselost v žaludku a normalizuje produkci žaludečních šťáv. Díky tomu se tělo snadno zbaví červů a bakterií, které můžou trávicí trakt dráždit.

Pomocník při kolice

Kolika je bolestivý stav v břichu, který mívá souvislost s trávicím traktem. Často na ni trpí malé děti. Fenyklový bylinný čaj je ale skvělým a bezpečným lékem pro děti, jelikož uvolňuje střevní trakt a pomáhá tak proti bolestem.

Čistí krev

Fenyklový čaj je močopudný, tudíž rychleji dostává z těla nechtěné a toxické látky. Látky z fenyklu chrání játra před poškozením alkoholem a podporují léčbu nemocí, jako je žloutenka. Kromě toho zlepšují funkci ledvin a působí preventivně proti tvorbě ledvinových kamenů.

Hubnutí

Jak jsme již výše psali, fenyklový čaj působí močopudně. Podporuje hubnutí tím, že snižuje zadržování vody. Zvyšuje činnost metabolismu a umožňuje rychleji spalovat tuky, snižovat celulitidu a regulovat chuť k jídlu.

Semínka fenyklu.
Podpora imunitního systému

Máte-li pocit, že váš imunitní systém potřebuje nakopnout a podpořit, fenyklový čaj může být odpovědí. Díky tomu bude vaše tělo více odolné proti bakteriím, virům a nachlazení. Fenyklový čaj pomáhá snižovat horečky, zmírnit bolesti v krku a léčit většinu onemocnění horních cest dýchacích, jako je astma a kašel.

Zdravé oči

Po nevydařeném spánku se můžete probudit s očima oteklýma a bolavýma. Připravte si šálek fenyklového čaje, do kterého namočíte vatový tampón. Nasáklý tampón položte na oční víčka na 10 minut. Látky z fenyklu působí osvěžujícím pocitem a sníží nejen otok, ale léčí i oční infekce, například zánět spojivek.

Silnější srdce

Fenyklový čaj je skvělým zdrojem vitamínů a antioxidantů, které vám pomohou udržovat zdravé srdce. Ty pomáhají především při snižování hladiny špatného cholesterolu.

Problémy dýchacích cest

Fenyklový čaj je často doporučován lékaři pro řešení problémů s dýchacím ústrojím. Látky dokážou pomoci jak při nachlazení, astmatu, tak proti infekčním onemocněním. Fenykl může být použit i k léčbě angíny.

Zdravý chrup

Kloktání fenyklového čaje pomůže proti zanícením dásním. Dokáže také eliminovat zápach z úst.

Nežádoucí účinky fenyklu

Pokud jste alergičtí na mrkev a celer, měli byste vědět, že fenykl je ze stejného botanického rodu, tudíž je velice pravděpodobné, že i fenyklový čaj může vyvolat alergickou reakci. Objeví-li se příznaky jako svědění kůže, kopřivka a otok, přestaňte ihned s užíváním tohoto čaje a obraťte se na svého ošetřujícího lékaře.

V případě, že dlouhodobě užíváte léky, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, zda fenykl nemůže ovlivnit jeho účinky. Jste-li náchylní na krevní sraženiny, tento čaj pijte s mírou.

Fenyklový čaj se nedoporučuje ani v těhotenství, jelikož by jeho látky mohly poškodit plod.

Fenyklový čaj je velmi silným a účinným pomocníkem, který je dobré mít neustále po ruce. Dejte si jen pozor, jestli nespadáte do některé kategorie, která by se mu měla vyhnout.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button