PrevenceRady a tipy

Zdřímnete si přes den? Pokud ano, dobře děláte, čtěte proč

Podřimování přes den je zdravé, máme na to důkazy. A bez rozdílu věku! Každý by měl spát sedm až hodin v noci, když tomu tak není, člověk je náchylnější k mnoha věcem – snadno podlehne stresu, úzkosti i depresím. Navíc se cítí unavený, leckdy řekněme, až vyčerpaný.

Jak stárneme, kvalita spánku klesá

Z toho tedy vyvstává i otázka? Vadí, když si zdřímnu, přes den? Budu pak o to hůře v noci spát? Odpověď zní ne, naopak (pokud tedy neprospíte celý den – má to svá pravidla). Studie publikovaná v časopise Journal of the American Geriatrics Society zjistila, že zdřímnutí, nejen prodlužuje dobu spánku starších jedinců, ale poskytuje také zlepšení kognitivních schopností.

Krátký odpolední spánek a jeho benefity:

Zvýšení bdělosti a motorických schopností

Po odpoledním spánku se zvýší vaše bdělost a motorická výkonnost. I pouhých 20 minut stačí k tomu, aby jste se stali dovednějšími, pozornějšími a celkově jste snížili i napětí. Když spíte hodinu, dostáváte se do fáze REM – ta napomáhá vytvářet nová spojení v mozku a posiluje kreativního ducha.

Vnímání stresu

Stane-li se váš odpolední spánek pravidlem, odkloníte od sebe i stres, který budete prožívat úplně jinak, než nevyspalí. Optimální doba na odpolední spánek je však mezi 13. až 15. hodinou. Jedná se o časové rozmezí, kdy je člověk z drtivé většiny už po obědě. Hladina cukru v krvi klesá a s tím i energie, máte tak větší šanci, že se vám podaří při zavření očí usnout.

Celkový rozsah odpoledního spánku u lidí ve věku 50 a 83 let, by měl být nejméně 20 minut, ale ne déle, než dvě hodiny. Budete se cítit svěží, odpočatí a i váš mozek bude lépe fungovat. Tak vzhůru na pohovku a užívejte si chvíle, kdy si můžete jen tak zalenošit. I kdyby to mělo být alespoň o víkendu, určitě tím nic nepokazíte. Oddechnete si od pracovní zátěže.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button