Babské radyPřírodní léčba

10 důvodu proč jste neustále unaveni!

10 důvodů proč jste neustále unaveni!

Nedostatek spánku není jediná věc, která vám snižuje energii. Malé věci, které děláte (a neuděláte), vás mohou vyčerpat jak duševně, tak i fyzicky, což může způsobit, že se ve vašem dni probouzíte unaveni. Zde odborníci odhalují běžné špatné návyky, které mohou za to, že se cítíte stále unaveni, a jednoduché vylepšení životního stylu vám může pomoct vrátit ztracenou energii zpět.

1.Necvičíte,aby jste si udrželi energii na jiné věci

Přeskočit svůj trénink, abyste ušetřili energii, skutečně funguje proti vám. Studie z University of Georgia, pozorovala sedavé, ale jinak zdravé dospělé, kteří začali cvičit lehce tři dny v týdnu,  pouhých 20 minut denně, již po šesti týdnech se cítili méně unaveni a energičtěji. Pravidelné cvičení zvyšuje sílu a vytrvalost, pomáhá účinněji řídit kardiovaskulární systém a dodává kyslík a živiny do vašich tkání.

2.Nepijete dostatek vody

Stačí ztratit asi jen 1,5% vody v těle (lidské tělo obvykle obsahuje asi 60 % vody) a dostanete se na výchozí bod mírné dehydratace. Ztráta okolo čtyř procent se projeví nejen pocitem žízně, ale také sníženou výkonností, poruchami soustředění, bolestí hlavy, ospalostí a únavou.

Dehydratace, neboli snížené množství vody v organismu, se navenek projevuje suchou pokožkou a lepivým pocitem v ústech. V těle je jejím projevem hustější krev, která obtížně cirkuluje. Může být i životu nebezpečná. Proto se doporučuje nejen v letních měsících,ale i v těch chladných vypít 1,5 až 2 litry čisté vody denně.

3.Nemáte dostatek železa

Nedostatek železa může zanechat pocit, že je člověk pomalý, podrážděný, slabý a není schopen se soustředit. To vás unavuje, protože méně kyslíku cestuje do svalů a buněk. Zvyšte příjem železa, abyste snížili riziko vzniku anémie: jezte hovězí maso, tofu, vejce, tmavě zelenou listovou zeleninu, ořechy a arašídové máslo a doplňte vitamín C,aby se vstřebával společně s železem.

4.Jste perfekcionalista

Snažíme se být dokonalí a někdy to způsobuje, že pracujeme více a déle než je nutné. Doporučujeme stanovit si časový limit pro sebe na svých projektech a dbát na to, aby jste ho dodržovali. Pokud budete pracovat dlouho a budete velmi unaveni, kvalitu vaší práce to určitě nezlepší. Je důležité si vyhradit čas na odpočinek, blízké a koníčky, což nakonec zapříčiní, že i v práci budeme mít větší chuť a půjde nám lépe.

5.Děláte z komára velblouda

Pokud se domníváte, že se chystáte oběsit, když vás šéf zavolá na nečekané setkání nebo se bojíte jezdit na kole, protože se obáváte, že se dostanete do nehody, pak jste vinen z „katastrofalizace“ nebo očekávání že nastane vždy nejhorší scénář. Tato úzkost vás může paralyzovat a způsobit, že vás psychicky dlouhodobě vyčerpá. Když se dostanete do těchto myšlenek, zhluboka se nadechněte a zeptejte se sami sebe, jak je pravděpodobné, že se skutečně stane to nejhorší? Procházky venku, meditace, cvičení nebo sdílení vašich obav s přítelem vám může pomoci lépe zvládnout tyto situace a stát se realističtější.

6.Nesnídáte

Dobrá a zdravá snídaně vám dodá energii do celého dne. Doporučujeme například ovesné vločky s jogurtem a medem, nebo celozrnný chléb s tvarohovým sýrem, ne úplně těžká jídla, která naopak zapříčiní pomalé trávení a tím pádem málo energie.

7.Jíte nezdravou stravu

Rychlé občerstvení, pečivo, cukry obsažené ve všem, smažená jídla, masné výrobky to vše zanáší naše těla. K nejčastějším a nejzákladnějším příčinám únavy je špatná strava. Tělo se snaží odbourat všechny tyto škodlivé látky a spotřebuje na to většinu energie. Je dobré hlídat si množství kofeinu, které dostáváme do těla, a snažit se především dbát na pestrou a vyváženou stravu obsahující dostatečné množství ovoce a zeleniny. I obézní lidé trpí procentuálně větší únavou, protože jejich pohyb spotřebuje mnohem více energie.

8.Koukáte na TV, monitor atd. před spaním

Jasné světlo tabletu, smartphonu, televize nebo podsvícení obrazovky počítače může ovlivnit přirozený cirkadiánní rytmus těla tím, že potlačí melatonin, hormon, který pomáhá regulovat spánek. Proto příliš dlouhé dívání se na televizi nebo do jiných přístrojů narušuje spánek. Také dochází k iluzi, že nejsme ještě unaveni, ale kdybychom nic z těchto moderních zařízení neměli, pravděpodobně bychom už spali.

9.Kofein

nesprávné používání kofeinu může vážně narušit váš cyklus spánku. Kofein blokuje adenosin, vedlejší produkt aktivních buněk, který vás pohání spát, jak se hromadí. Studie zveřejněná v časopise Journal of Clinical Sleep Medicine ukázala, že konzumace kofeinu dokonce šest hodin před spaním ovlivňuje spánek, takže pijte kávu raději v dopoledních hodinách.

10.Štítná žláza

Až desetinu lidí postihne onemocnění štítné žlázy, častější je u žen. Podle odhadů odborníků žije v Česku asi 525.000 lidí se sníženou funkcí této žlázy a přibližně 105.000 lidí s její zvýšenou funkcí. Pouze každý druhý pacient o svém nemoci ví, příznaky jako je únava, zimomřivost nebo zvýšená spavost často podceňují. Nechte si proto raději zkontrolovat štítnou žlázu, aby jste měli jistotu, že jste v pořádku a že únava nepřichází právě z toho důvodu.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button