HubnutíPřírodní léčba

10 překvapivých účinků půstu

Zvlášť mezi lidmi, kteří vyznávají zdraví životní styl, se půst stal velmi často praktikovanou záležitostí. Většina klasických praktických lékařů by půst vzhledem k možným rizikům spíše nedoporučila, ale odborníci na výživu tvrdí, že není třeba se ho bát.

V tomto článku se dozvíte o 10 překvapivých efektech, které půst může mít na vše tělo.

  1. Pomáhá s redukcí hmotnosti

Možná to pro vás není příliš překvapivé zjištění – když nebudete jíst, zhubnete. To je jasné jako facka. Pravdou ale je, že k redukci hmotnosti vede pouze určitá správně pochopená forma půstu. Tedy taková, kdy se jídlo omezí na předem stanovený časový interval a tento postup se pravidelně opakuje. Občasné „úmyslně hladovění“ totiž tělu umožňuje využít jako primární zdroj energie uložené tuky, nikoliv cukry. A vy se tak postupně zbavíte svých tukových zásob.

  1. Zlepšuje citlivost na inzulín

Je prokázáno, že občasný půst umožňuje tělu lépe regulovat hladinu cukru v krvi. Pravidelné posty vedou k lepší citlivosti inzulínu, který pak podstatně lépe reaguje na přítomnost sacharidů.

  1. Zrychluje metabolismus

Občasný půst dává trávící systému čas odpočinout. Ten pak lépe dokáže využívat přijaté kalorie. Pokud je totiž váš zažívací systém v nepořádku, není tělo schopné správně zpracovávat přijaté tuky a spíše je ukládá. Když tedy dáte žaludkům a střevům čas na regeneraci, odvděčí se vám lepší funkcí a rychlým metabolismem.

  1. Prodlužuje život

Ať už tomu věříte či ne, čím méně jíte, tím déle žijete! Jednou z nejčastějších příčin rychlého stárnutí je totiž pomalý metabolismus. A jak už jsme si řekli, ten je způsobem nesprávnou funkcí zažívacího traktu. Takže trocha odpočinku od neustálého trávení mu udělá určitě dobře.

  1. Navozuje skutečný pocit hladu

My lidé, kteří běžně jíme 3-5 denně vlastně nevíme, jak takový skutečný hlad vypadá. Je totiž prokázané, že opravdový signál, že tělo nemá energii, mozek vysílá až po 12–24 hodinách, kdy nepřijalo žádnou potravu. Zkuste si tedy začít, jaké to je pocítit opravdový hlad. Snadněji ho pak rozeznáte od matoucích příznaků, které vaše tělo vysílá, když má pouze na něco „chuť“.

  1. Zlepšuje stravovací návyky

S pomocí půstu si můžete snadněji nastavit zdravý stravovací režim. Pravidelný přísun jídlo je totiž základním předpokladem pro dostatečné zpracování a využití potraviny a také významným prvkem v prevenci obezity a přejídání. Pravidelný půst dá vašemu tělu šanci zvyknout si na určité schéma přísunu potravy a přizpůsobit se mu.

  1. Podporuje funkci mozku

Půst zvyšuje produkci hormonu, který má za úkol aktivovat mozkové buňky. Zároveň taky zajišťuje produkci dalších chemických látek zodpovědných za duševní zdraví a pohodu.

  1. Zlepšuje imunitní systém

V přírodě to funguje stejně – když zvíře onemocní, přestane jíst a soustředí svou energii na proces uzdravení a odpočinek. Jedná se o primární instinkt, který tělu umožňuje zapomenout na starosti se zažíváním a soustředit se na potlačení zánětů nebo propukající choroby.

  1. Přispívá duševní pohodě

Když není tělo zatíženo jídlem, může se snadněji rozvíjet duševní stránka lidské osobnosti. Mozek se lépe soustředí na čtení, meditaci i lehké cvičení. Celkově tak půst přispívá ke zlepšení psychického stavu člověka.

  1. Přechází vzniku akné

V potravinách do našeho těla proudí řada chemických látek, konzervantů a toxinů, které se projevují i na stavu naší pleti. I pouhý den půstu tak může způsobit viditelné zlepšení pokožky celého těla, její projasnění a ústup příznaků akné.

Zdroj: www.lifehack.org

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Zdena Prokopová

Jsem součástí tohoto magazínu již od začátku a starám se o to, aby si zde každý čtenář přišel na své. Ráda trávím čas se svou rodinou, miluji cestování a svou práci! Zdravému životnímu stylu se věnuji již řadu let, nejvíce pak aktivnímu sportu a přírodním receptům.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button