10 věcí, které by nikdy neměly skončit v odpadkovém koši
Ať už je to starý spotřebič, žárovky či baterky, nic z toho by nemělo skončit ve vašem odpadkovém koši. Pokud nevíte proč, zřejmě ani znáte celý seznam věcí, které byste do koše neměli vyhazovat. Prozradíme vám, o které věci se jedná.
Koš je na odpadky, ale ne na…
Odpadkové koše, klasické kontejnery a kontejnery na třídění odpadu, jsou na určité odpadky, to je snad jasné všem. Problém je v tom, že někteří lidé netuší, že určitý typ odpadu se do těchto nádob nevhazuje. Důvod je jednoduchý, specifický odpad může obsahovat toxiny či jiné nebezpečné látky. Takový typ odpadu by nikdy neměl skončit s vaším běžným odpadem v domácnosti, protože toxiny se následně mohou dostat na skládku, kde kontaminují půdu, vodu či dokonce vzduch. Tento odpad je likvidován ve speciálních zařízeních.
Staré spotřebiče
Použité a rozbité domácí elektrické spotřebiče, jako je například chladnička či klimatizace, obsahují chladící látky, izolační pěny a další látky, které jsou velice škodlivé. Darujte opotřebované spotřebiče charitě nebo je odvezte do sběrného dvora, kde se o ně postarají. Nevhazuje je nikdy do klasických kontejnerů u vašeho domu.
Baterie
Baterie, i ty vybité, jsou plné nebezpečných chemikálií, které by mohly proniknout do půdy a způsobit zdravotní a ekologické problémy. Po čase se z nich uvolňují škodlivé látky, zejména těžké kovy. Baterie, které už nepotřebujete, odneste do speciálních kontejnerů, které baterie přijímají. Někdy jsou takové kontejnery na veřejných místech, například ve velkých obchodních komplexech či v nemocnici.
Úsporné žárovky
Do koše nepatří ani žárovky, obzvláště ne ty úsporné, obsahují toxickou rtuť, která je velice nebezpečná pro životní prostředí. Použitá žárovka by měla skončit ve speciální nádobě a ne na skládce. Kontejnery najdete v elektro-obchodech, ale také ve sběrných dvorech.
Vlasy
Ano, ani vlasy byste neměli vyhazovat do koše, jsou plné dusíku. Raději je přidejte do svého kompostu, kde vám pomůžou vytvořit kvalitní hnojivo. Můžete je i posypat v okolí vašich rostlin, díky nim se k nim žádné divoké zvíře nepřiblíží a neokouše je.
Prošlé léky
Prošlé léky a jiná léčiva do koše ani do záchoda určitě nepatří. Prošlé a nepoužité léky byste měli vždy odnést do lékárny, která zajistí jejich bezpečnou likvidaci. Lékárny léky umisťují do speciálních kontejnerů.
Rtuťové teploměry
Staré rtuťové teploměry obsahují až 500 miligramů rtuti, která se může jednoduše dostat do opadu a dále do míst, kde by mohla způsobit velké obtíže. Pokud jste starší verzi teploměru vyměnili za digitální model, odneste rtuťový teploměr do nejbližšího sběrného dvoru, odkud je odpad odeslán na odbornou likvidaci.
Barvy, ředidla,…
Zbytky barev, ředidel, mořidel či jiných odstraňovačů nátěrů, nevyhazujte do koše. Jsou hořlavé a výpary z nich jsou jedovaté a nebezpečné. Odneste je do nejbližšího sběrného dvora.
Pneumatiky
Pokud vhodíte pneumatiku do běžného kontejneru, jednáte proti zákonu. Pneumatiky by nikdy v běžném odpadu skončit neměly. Ocelové pásy uvnitř automobilových pneumatik mohou prorazit vložky skládek, což vede k zemní kontaminaci. Staré pneumatiky by měly být správně recyklovány, aby nezpůsobovaly zbytečné ohrožení. Dovozci i výrobci mají povinnost od vás zpětně pneumatiky odebrat, můžete je také odvézt do sběrných dvorů či se informovat o možnostech recyklace v místě vašeho bydliště.
Lepidla
Vzhledem k tomu, že obsahují rozpouštědla a jiné toxické chemikálie, by lepidla neměla být vyhazována do koše. Musí se buď nechat úplně vyschnout, nebo je odneste do určeného zařízení. Nikdy je však nevhazujte do vašeho odpadkového koše.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos