12 vedlejších účinků vysoké spotřeby kofeinu
Všichni milujeme kávu a mnozí z nás milují i čaj, ale vedlejší účinky vysoké spotřeby kofeinu mohou vážně poškodit naše zdraví v závislosti na tom, jak vysoká naše tolerance na tuto povzbuzující látku je. Je důležité mít na paměti, že kofein je stimulant a všechny stimulanty mění způsob, jakým funguje náš nervový systém. Ten kontroluje všechny aspekty naší nálady, energetickou hladinu, srdeční frekvenci, krevní tlak a dokonce i naše trávení. Kofein je také diuretikum, což znamená, že vyčerpává vodu z našeho těla, což vede ke ztrátě živin.
Kolik kofeinu je příliš mnoho?
Maximální příjem (doporučená denní dávka) této látky je u dospělých jedinců starších 18 let až 400 mg, což je ekvivalent plus mínus 4 šálků kávy, protože většina kávy obsahuje asi 90 mg kofeinu na jeden hrnek. Nicméně kofein není jen v kávě. Existují i jiné zdroje této látky nejen v nápojích, ale i v potravinách a volně prodejných lécích – a toho bychom si měli být vědomi.
Zde jsou některé často konzumované zdroje kofeinu:
- soda
- zelený, černý a bílý čaj
- káva
- čokoláda
- kakao
- energetické nápoje
- analgetika
Přestože většina z nás ví o tom, že všechny tyto potraviny kofein obsahují, je snadné na to během dne zapomenout. Dopoledne si dáme dva šálky kávy, potom čaj po obědě, kousek tmavé čokolády a náš oblíbený energetický nápoj před cvičením. Tyto každodenní návyky se možná zdají být neškodné, ale mohou vést k některým docela hrůzu nahánějícím vedlejším účinkům. Zde je 12 nejčastějších z nich:
- náladovost
- nespavost
- neschopnost soustředit se
- únava (jakmile účinky kofeinu vyprchají)
- problémy s trávením (průjem nebo zácpa) od dehydratace
- vysoký krevní tlak a zrychlený tep
- pálení žáhy
- bolesti hlavy
- nevolnost a ztráta chuti k jídlu
- neklid a nervozita
- oční tiky
Tyto příznaky jsou jedny z nejčastějších, ale dlouhodobá konzumace kofeinu může vést až k těžkým zažívacím problémům, dále k depresím a ztrátě minerálů. Nefunkčnost nadledvin je také často spojena s vysokou spotřebou kofeinu. Dlouhodobé nadužívání kofeinu může také vést ke slabým kostem v důsledku ztráty minerálů, jako je vápník či hořčík aj. Seznam vedlejších účinků vysoké spotřeby kofeinu je téměř nekonečný, naštěstí se jedná o legální drogu, jejíž příjem je jednodušší snížit, než je tomu například v případě nikotinu.
Jestliže trpíte některým z těchto nežádoucích účinků kofeinu, okamžitě začněte snižovat svůj příjem. Nemusíte okamžitě vynechat veškeré zdroje této látky, ale spíše začněte s těmi nejškodlivějšími, jako je soda, pilulky na hubnutí a energetické nápoje, které navíc obsahují i vysoké procento cukru.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos