HubnutíJídloKrása

13 tipů, jak si prodloužit život a být fit

Zdraví máme jen jedno, i proto bychom k němu měli přistupovat zodpovědně. V našem seznamu najdete tipy, které snižují mnoha zdravotních rizik. Chcete se vyhnout obezitě? Tak si přečtěte následující řádky.

1. Nepijte slazené nápoje

Cukr je dáván do souvislosti s obezitou, cukrovkou 2. typu, srdečními chorobami a mnoha dalšími zdravotními problémy. Pozor na některé ovocné džusy, sice se tváří zdravě a mohou obsahovat i antioxidanty, ale škodlivé účinky cukru jsou zřejmé.

2. Jezte ořechy

Ořechy mají velký podíl tuků, jsou však nesmírně výživné a zdravé. Je tu hořčík, vitamín E, vláknina i další živiny. Pokud se snažíte současně i zhubnout, vhodné jsou pro vás mandle.

3. Polotovary

Těmto potravinám se vyhněte skutečně obloukem. Dejte raději přednost skutečnému zdravému a čerstvě připravenému pokrmu. Zpracované potraviny navíc podporují závislost na jídle a snadno se stane, že se přejíte. Prázdné kalorie, které vám nic nedají, nejsou tu skoro žádné bílkoviny, mikroživiny ani vláknina.

4. Káva

Káva je velmi zdravá, ač se jí někteří lidé bojí. Má vysoký obsah antioxidantů a studie spojují její potenciál s dlouhověkostí a sníženým rizikem cukrovky 2. typu, Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby a řady dalších nemocí.

5. Mastné ryby

Ryby jsou skvělým zdrojem vysoce kvalitních bílkovin a tuků. Mezi tučné ryby patří třeba losos – nabitý omega-3 mastnými kyselinami a různými dalšími živinami. Lidé, kteří konzumují více ryb, snižují riziko srdečních chorob, demence a deprese.

6. Dostatek spánku

Kvalitní spánek je hodně důležitý. Špatný spánek vede k inzulínové rezistenci. Narušuje chuť k jídlu, snižuje fyzickou a duševní výkonnost. Je to jeden z velmi rizikových faktorů pro přibývání na váze a obezitu. Před spánkem se vyvarujte jasnému světlu. Narušuje to produkci spánkového hormonu melatoninu.

7. Zdravá střeva s probiotiky a vlákninou

Bakterie ve střevech jsou pro naše zdraví velmi důležitá. Narušení střevních bakterií souvisí se vznikem některých závažných nemocí včetně obezity. Mezi dobré potraviny patří jogurty a zelí. Obsah vlákniny zde funguje jako palivo pro střevní bakterie.

8. Vypijte trochu vody před jídlem

Pití vody před jídlem zvyšuje počet spálených kalorií. Urychluje metabolismus a spálíte až 96 dalších kalorií, když vypijete cca 2 litry vody denně. Dávkujte si hlavně před jídlem.

9. Ovoce a zelenina

Zelenina a ovoce jsou zdrojem prebiotické vlákniny, vitamínů, minerálů a antioxidantů. Studie potvrzují, že lidé, kteří jedí více ovoce a zeleniny, žijí déle a mají nižší riziko srdečních chorob, cukrovky 2. typu, obezity a dalších nemocí.

10. Bílkoviny

Jíst dostatek bílkovin je zásadní pro optimální zdraví. A co více, tato živina je i na hubnutí.

11. Kardio cvičení

Aerobní cvičení, tzv. kardio, je jednou z nejlepších věcí, které můžete pro své duševní a fyzické zdraví udělat. Je zvláště účinné při snižování břišního a orgánového tuku.

12. Extra panenský olivový olej

Je jedním z nejzdravějších rostlinných olejů. Je plný mononenasycených tuků zdravých pro srdce a silným antioxidantem – bojuje proti zánětu.

13. Bylinky a koření

Existuje mnoho bylinek a koření pro vaše zdraví, např. kurkuma a zázvor. Jejich protizánětlivé a antioxidační účinky vedou k různým zdravotním výhodám.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button