Jídlo

7 tipů na večeři, se kterými se nemusíte bát o svou linii

Večeře bývá pro některé z nás velkým problémem. Po pozdním příchodu domů a po odpoledni bez jídla se snažíte svačinu dohnat večeří. Večeře by neměla zastupovat jídlo, které jste si během dne nedopřáli, ba naopak, měla by být zdravá a střídmá. Nechte se inspirovat naší zdravou večeří.

Zásady pro zdravou večeři

fffVečeři byste neměli ze svého denního jídelníčku nikdy vynechávat. Organismus potřebuje i přes noc energii, aby nebyl ráno naprosto vyčerpaný a hladový. Dopřejte si večeři nejméně 1-2 hodiny před spaním, aby vám potrava v břiše lidově slehla a nebyl vám tlak v žaludku nepříjemný. Každá správná večeře by měla obsahovat dostatečné množství zeleniny, která je lehká, snadno stravitelná, nebude zbytečně trápit váš žaludek a navíc vám dodá potřebnou vlákninu. Základem večeře by měly být bílkoviny a dostatek zeleniny, vše pak můžete doplnit i o sacharidy, například celozrnný chléb, kuskus, bulgur, rýži či pohanku.

Chléb na sto způsobů

Rychlou večeři v mžiku vykouzlíte z celozrnného chleba, knackebrotu či jiného typu celozrnného výrobku. Ty jsou na večeři vhodné. Snadno je doplníte o cottage, sýr, šunku či vařené vejce. K tomu všemu přidáte dostatek nakrájené zeleniny či salátek a jednoduchá, přitom výživná, večeře je na světě. Nejezte však pouze chléb a zeleninu, nezapomínejte na bílkoviny ve formě sýru, jogurtu, tuňáka či vajíček.

Vaječná omeleta se špenátem

Pro milovníky vajíček tu máme tip na omeletu. Tu můžete kombinovat podle vaší chuti a oblíbenosti surovin. Skvěle chutná s listovým špenátem a trochou cibulky. Obohatit ji můžete i o plátky cukety, lilku či trochy kukuřice. K omeletě si dopřejte i čerstvou zeleninu.

Kuřecí prsíčka a guacamole

Dopřejte si k večeři na olivovém oleji připravené kuřecí prsíčko, které zastane dostatek bílkovin a neobsahuje skoro žádný tuk. K němu vám postačí zeleninový salátek s jogurtem a guacamole. Na něj budete potřebovat ½ avokáda, rajče, cibuli, česnek, citronovou šťávu, sůl a pepř.

Tuňákový salát

Skvělou variantou ke zdravé večeři je i tuňákový sálat. Smíchejte více druhů salátů, ledový salát, řecký, lollo biondo či rukolu. Přidejte tuňáka, vejce a černé olivy. Zálivku jednoduše vyrobíte z citronové šťávy, soli, cukru, hořčice a mletého bílého pepře.

Grilovaná zelenina a kuskus

Dopřejte si k letní večeři grilovanou zeleninu a kuskus. Do kuskusu si zamíchejte balkánský sýr a olivy. Ke grilované paprice, cuketě či lilku se skvěle hodí a vy se budete jen olizovat.

Vločky s mlékem

ffffffffMožná pro vás netradiční večeří se mohou stát i vločky s mlékem, které jsme zvyklí jíst pouze k snídani. Zvolte nízkotučné mléko, vločky vám dodají dostatek sacharidů, které pomáhají uvolňovat serotonin, ten vám pomůže usnout. Doplnit můžete směs o ořechy či jablka.

 

Zdravé zálivky a dresingy

Jelikož je jako příloha k večeři nejzdravější a nejrozumnější variantou salát, přinášíme vám i tip na zdravé zálivky. Salát samotný je výborný, ale se zálivkou je opravdu chutný a potěší i osoby, které zrovna salátům neholdují. Doporučujeme vám klasickou medovo-hořčičnou zálivku, jejíž základ je jasný. Dále jogurtový dresing, ke kterému potřebujete jen kvalitní jogurt, koření, sůl, pepř, trochu cukru či medu. Výborně se do jogurtu hodí kari koření, tymián či provensálské koření. Připravit si můžete i klasický česnekový dresing s jogurtem. Nebo zvolte majonézu. Zdravou variantu majonézy si můžete vyrobit i doma. Stačí vám 2 žloutky, dijonská hořčice, sůl, citrononová šťáva, olivová a slunečnicový olej. Nyní již víte, co zdravého byste si k večeři měli dopřát, aby byl váš žaludek spokojený a tělo zdravé.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button