Rady a tipy

Chraňte se před komářím štípnutím přírodními prostředky

Každé léto přemýšlíme nad možností, jak se chránit před komářím štípnutím a bzučením přírodní cestou, která se vyhne chemikáliím a použitím pesticidů. Objevte možnosti, jak se před komáří hrozbou chránit, aniž byste na sebe museli aplikovat průmyslově vyráběné repelenty. 

Byliny, které přirozeně odpuzují komáry

Pomoci vám mohou nejen doma vyrobené repelenty, ale také přirozené odpuzovače. Máme na mysli připravené směsi i některé rostliny, které stačí umístit před okno. Pomoci od komárů vám může citronella. Krásně provoní váš byt a ochrání vás před krvežíznivými komáry. Připravovat si z ní můžete i vonný olej, kterým můžete potírat svou pokožku. Mezi další byliny, které přirozeně odpuzují komáry, patří: bazalka, citronový tymián, máta, rozmarýn a levandule. Ze všech těchto bylin si můžete připravovat nejrůznější přípravky na odpuzování komárů, například:

Domácí repelenty

Z bazalky si jednoduše připravíte repelent. Připravte si přibližně 150 g čerstvé bazlky, které přelijete horkou vodou a necháte pořádně vylouhovat po dobu několika hodin. Následně promíchejte se 100 ml vodky či lihu a nechte směs týden odstát. Sceďte ji a používejte jako repelent. S levandulí je to jednoduché: vysaďte si ji před okny či ji mějte v květináčku u oken, potírat se také můžete přípravky, které obsahují levandulové výtažky. Připravit si z ní můžete repelent podobně jako z bazalky. Z rozmarýnu si připravte také repelent. Smíchejte dvě hrsti rozmarýnu s litrem horké vody, nechte vylouhovat, přidejte vinný ocet, přeceďte a nalijte do nové nádobky. Takto si můžete připravovat domácí repelenty ze všech zmíněných rostlin a klidně je i kombinovat. Neměli bychom zapomenout ani na kočičí favoritku, šantu kočičí, která svou vůní láká kočky, ale odpuzuje komáry. Pokud se potřete repelentem ze šanty, budou vás kočky milovat a komáři se vám již z dálky vyhnou.

Odpuzovače komárů

Domácím ochráncem se může stát kombinace limetky a hřebíčku. Rozkrojte limetku a nadrťte hřebíček. Položte tyto dvě ingredience do misky nebo na talířek a položte v místě, kde nechcete, aby se k vám komáři přibližovali. Venku vás před komáry ochrání také česnek. Nemusíte se s ním potírat, stačí několik stroužků nasekat a položit na talířek doprostřed stolu. Pokud milujete vůni česneku, bude vám to více než příjemné.

S hřebíčkem proti komárům

Běžné repelenty jsou plné pesticidů a chemických sloučenin, které vašemu tělu škodí, zvláště pokud se jej nadýcháte. Proti komárům se však dá chránit i přírodní cestou za pomoci domácích repelentů či éterických olejů z bylin. Velmi účinným je také hřebíčkový olej a repelent, který si z něj můžete doma připravit. Potřebovat budete čerstvě drcený hřebíček, přibližně 20 g, tedy asi 50 kousků, lihové rozpouštědlo (tedy 100 ml stoprocentního lihu či alkohol). Smícháte líh s hřebíčekem a necháte louhovat po dobu 2 týdnů. Následně přecedíte a výsledný produkt používáte jako rozprašovač, který si nastříkáte v pokoji či přímo na svou pokožku. Účinkuje přibližně po dobu 3 hodin. Hřebíčkový repelent je jedním z nejúčinnějších a jeho vůně je navíc velmi příjemná. Přidávat do repelentu můžete i další éterické oleje, který účinek repelentu posílí. Pokud chcete zabránit vlétávání komárů přes noc do vašeho pokoje, dejte nadrcený hřebíček na talířku k vašemu oknu a užívejte si nerušeného spánku.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button