OstatníRady a tipyZdraví

K čemu slouží progesteron a proč je pro ženy tak důležitý?

Pokud se snažíte otěhotnět a nedaří se vám to, může to být způsobeno nízkou hladinou progesteronu. Abnormálně nízká hladina progesteronu v těle je předmětem velkého znepokojení žen během jejich reprodukčního věku. Tento stav může mít také další zdravotní důsledky, protože ovlivňuje i jiné orgánové systémy. Než však něco uděláte, měli byste se s tímto problémem, jeho příznaky a příčinami seznámit. Tento průvodce vám s tím pomůže.

Co je nízký progesteron?

Nízký progesteron znamená, že vaše tělo nemá dostatek klíčového pohlavního hormonu, který může ovlivnit širokou škálu reprodukčních a menstruačních procesů. Progesteron nejen reguluje menstruační cyklus, ale je také nezbytný pro otěhotnění a udržení těhotenství. Po ovulaci stimuluje progesteron ztluštění děložní výstelky jako přípravu na implantaci. Pokud se oplodněné vajíčko nepokusí uhnízdit, výstelka se vyloučí, což má za následek menstruaci. Pokud je přítomno vajíčko, pak je tento hormon rozhodující pro udržení zdravého těhotenství.

Progesteron také funguje v těsném spojení s estrogenem v těle, takže pokles progesteronu může vést k nezdravému vzestupu estrogenu. Nedávná studie odhalila, že úspěšné a zdravé těhotenství závisí na vhodné imunitní odpovědi matky na plod. Suplementace gestagenem by měla být užívána přednostně po konzultaci s lékařem. Dokonce i u mužů je progesteron produkován v malých množstvích, protože je rozhodující při produkci spermií. Nízké hladiny progesteronu u mužů nejsou ve většině případů považovány za vážný problém.

Příznaky nízkého progesteronu

Pokud jste žena s nízkým progesteronem, ale nejste těhotná, můžete zaznamenat následující:

 • Úzkost
 • Změny nálady
 • Migrény
 • Nepravidelné periody
 • Nízké libido
 • Návaly horka

V zásadě se jedná o příznaky, které by měly naznačovat, že jsou vaše hladiny hormonů mimo linii, a měly by se řešit/upravit.

Pokud jste těhotná a máte nízké hladiny progesteronu, příznaky budou pravděpodobně zahrnovat následující:

 • Žaludeční nepohodlí nebo bolest
 • Špinění nebo slabé krvácení
 • Citlivost prsou
 • Vaginální suchost
 • Vyčerpání
 • Nízkou hladinu cukru v krvi

V závažných případech mohou nízké hladiny progesteronu indikovat mimoděložní těhotenství, které představuje řadu dalších rizik a požadavků na léčbu.

Progesteron a těhotenství

Příčiny nízkého progesteronu

Existuje několik možných příčin nízké hladiny tohoto pohlavního hormonu, včetně mimo jiné předchozího potratu, problémů s vaječníky, menopauzy a nadměrného stresu.

Potrat

Studie zjistily, že ženy, které v minulosti potratily, mají větší pravděpodobnost, že budou bojovat s udržením hladiny progesteronu.

Problémy s vaječníky

Pokud máte nějaké cysty nebo zánětlivé stavy ve vaječnících, hladina progesteronu bude pravděpodobněji kolísat, což ztěžuje implantaci.

Menopauza

Jak procházíte menopauzou, vaše produkce pohlavních hormonů se úplně mění, a i když se v tomto věku možná nepokoušíte otěhotnět, může to ovlivnit jiné části vašeho těla, jako je mozek a nervový systém, stejně jako náladu a spánek.

Stres

Nadměrné hladiny kortizolu v těle mohou bránit produkci progesteronu, takže udělat maximum pro relaxaci a snížení úzkosti je vynikající způsob, jak se vyhnout nízkým hladinám tohoto kritického pohlavního hormonu.

Xenohormony

Některé umělé produkty, jako jsou herbicidy, pesticidy a plasty, se nazývají xenohormony, protože mohou mít účinky podobné estrogenu, což může narušit hladinu progesteronu.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button